Davutoğlu’ndan flaş Osman Kavala açıklaması!

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, skandal biçimde beraat ettikten sonra yeniden tutuklanan Osman Kavala’yla ilgili yaptığı değerlendirmede, “Ama bir insanı, bir davadan önce beraat ettirip, ondan sonra hiç başlamamış bir başka dava üzerinden iki üç saat sonra gözaltına alırsanız, bu kimin olursa olsun kabul edilebilir bir şey değildir.” ifadelerini kullandı.

Gündem 25.02.2020 - 15:34 25.02.2020 - 15:34

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, partisinin Bolu kampının açılış konuşmasını yaptı.

Gezi kalkışması davasından skandal biçimde beraat ettikten sonra “Türkiye Cumhuriyeti devletinin anayasal düzenini cebir, şiddet kullanarak değiştirmeye teşebbüs etme” suçundan tutuklanan Osman Kavala ile ilgili açıklamalarda bulunan Davutoğlu, bunun kabul edilebilir bir şey olmadığını dile getirdi.

Konuşmasında, hükümete darbe girişiminde bulunduğu şüphesiyle Osman Kavala’nın tutuklu yargılandığı Gezi kalkışmasına değinen Davutoğlu, “Son Osman Kavala yargılamasında da, Gezi’yle ilgili tavrımız şu olabilir, bu olabilir. Bizim tavrımızı değişik vesilelerle anlattım. Çok açık, içinde yaşadığımız süreçtir. Bir çevre meselesi etrafında başlatılan bir protesto hakkının kullanımı, arkasından çadırların yakılmasıyla sonradan FETÖ operasyonu olduğu anlaşılan bir prokovasyon ve daha sonra o hareketin bir takım terör örgütleri tarafından istismar edilerek kamu düzeninin ihlal edildiği bir sonuç yaşandı.” dedi.

"KABUL EDİLEBİLİR BİR ŞEY DEĞİLDİR"

“Burada, doğruyla yanlışı, hak ile hak istismarını ayırt etmeden mutlak ve kesin hükümler vermek doğru değil.” ifadesini kullanan Davutoğlu, “Bütün onları ortak yaşadığımız tecrübe olarak konuşabiliriz. Bir daha böyle bir şeyin yaşanmaması için, herkese gösteri hakkını tanıyan, ama kamu düzeninden taviz vermeyen bir anlayış geliştirebiliriz. Ama bir insanı, bir davadan önce beraat ettirip, ondan sonra hiç başlamamış bir başka dava üzerinden iki üç saat sonra gözaltına alırsanız, bu kimin olursa olsun kabul edilebilir bir şey değildir.” diye konuştu.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@