Davutoğlu'nun 'Ayasofya' sözleri tepki çekti!

Müslümanların yeniden ibadete açılacağı günün hasretini çektiği Ayasofya ile ilgili açıklama yapan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, “Kutsallarımıza, ortak sembollerimize sıkıştığınızda kullanacağınız bir kart muamelesi yapmaktan vazgeçin” dedi. Ayasofya için "cami olsun" diyemeyen Davutoğlu'nun hükümeti hedef alması tepki çekti.

Gündem 02.07.2020 - 17:14 02.07.2020 - 17:14

İstanbul’un 1453 yılındaki fethinden sonra 500 yıl cami olarak Müslümanlara hizmet veren ve 24 Kasım 1934’te şaibeli bir kararname ile müzeye çevrilen Ayasofya’nın, tekrar ibadete açılması tartışmaları gündemdeki yerini koruyor.

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Ayasofya üzerinden hükümeti hedef aldı.

Müslümanların yeniden ibadete açılacağı günün hasretini çektiği Ayasofya için "cami olsun" diyemeyen Davutoğlu'nun tepki çeken sözleri:

“Şimdi sıkıştınız yeniden Ayasofya’ya sarılıyorsunuz”

"Bakın bu Türkiye’nin tanıdığı ve bildiği bir hikayedir. Onyıllardır sıkışan, toplumla duygudaşlığı zedelenen, toplumsal desteği azalan her iktidar ya bir kutsal mekanımızı ya da bir ortak değerimizi keşfederek, araçsallaştırmaya yöneliyor. Kutsallarımıza, ortak sembollerimize sıkıştığınızda kullanacağınız bir kart muamelesi yapmaktan vazgeçin. Öncelikle şunu açıkça ifade edelim, Ayasofya sizin elinizde bir malzeme, bir araç veya bir pazarlık kartı değildir. Siz Ayasofya’yı bir kart olarak görebilirsiniz ama Ayasofya bizim için öncelikli olarak fethin sembolüdür. İki de bir iktidarların sıkıştıklarında kitleleri etkilemek için gündemlerine aldıkları pazarlık kartı değildir. Olmamalıdır. Mesele elbette Ayasofya’nın tekrar mescid yapılması değildir. Ayasoyfa mescid olarak açılacaksa açılır. Ancak bunun bir tezgah olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı’dır, Öyle üç yıl beş yıl önce de değil. Daha geçen sene söyledi bunu. Önce sayın Cumhurbaşkanı çıksın Ayasofya’nın açılmasının niçin tezgah olduğunu millete açıklasın. Ardından bu tezgâhın nasıl bozulduğunu da bizlere bir anlatsın. Sonra, oturur, Ayasofya’nın açılması konusunu hep beraber konuşuruz."

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@