Bakan Bozdağ'dan Erdoğan'ın adaylığına ilişkin açıklama: AYM'ye taşımak beyhude bir çabadır Bakan Bozdağ'dan Erdoğan'ın adaylığına ilişkin açıklama: AYM'ye taşımak beyhude bir çabadır

Sosyal medya üzerinden açıklamada bulunan Demirtaş, "Yüksek Seçim Kurulu muhalefetin 5 milyon oyunu iptal etse veya Erdoğan kazanana kadar seçimlerin tekrarına karar verse 'Ama bunlar zaten AKP'li' deyip normal mi karşılayacağız? Erdoğan Meclisi feshederse aday olamaz. Anayasa bunu söylüyor” ifadelerini kullandı.

“Yaptırım yoksa hukuk da yoktur” diyen Demirtaş, “Yüksek Seçim Kurulu üyeleri suça ortak olurlarsa yargılanacaklarından emin olmalılar. Milyonlarca insanın Yüksek Seçim Kurulunun önüne yığılarak demokratik tepkilerini göstereceklerini bilmeli ve ona göre hareket etmeliler." ifadelerini kullandı.

Açıklamasının devamında muhalefete de seslenen Demirtaş, şöyle devam etti:

"Bizi içeri atan Erdoğan, içeride tutan ise muhalefetin tepkisizliğidir. Bu tepkisizlik 85 milyonu, daha yıllar boyu sürecek açık cezaevi hayatına mahkum etmektir. Belediyelere, üniversitelere kayyım; HDP'ye kapatma, Gezi, Kobani, ÇHD davaları; İBB'ye kumpas... Hepsi aynı."