Demirtaş'tan açıklama: Babacan ve Davutoğlu...

Terör örgütü PKK'nın siyasi uzantısı HDP'nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, cezaevinde kendine gönderilen “AK Parti içindeki çatlakları, yeni siyasi oluşum söylentilerini nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna "Durumu AK Parti'den bir kopuş olarak değerlendirmiyorum" cevabını verdi.

Gündem 05.12.2019 - 20:27 05.12.2019 - 20:27 Bülent Deniz

3 yıldır cezaevinde olan eli kanlı terör örgütü PKK'nın siyasi kolu HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin erken seçim çağrısını değerlendirdi. HDP’nin erken seçim kararını doğru bulduğunu belirten Demiraş,“Şimdi yapılması gereken iktidara yürümektir” yorumunda bulundu.

Artı Gerçek'in haberine göre; Demirtaş’ın avukatları aracılığıyla cezaevine gönderilen soruları cevapladı.

"HDP’nin hedefi artık..."

Demirtaş, HDP’nin erken seçim çağrısının meşru olduğunu belirterek, “Bundan sonra bunun altını dolduracak mücadeleyi örgütlemek, büyütmek ve demokratik iktidar alternatifini güçlü, inandırıcı ve ikna edici argümanlarla halkın önüne koymak gerekir. Yani HDP’nin hedefi artık kayyum atamalarını durdurmak için mücadele etmek değil, bizzat iktidara gelerek tüm sorunları çözmektir” ifadelerini kullandı.

Babacan ve Davutoğlu'nun yeni oluşumları

“AK Parti içindeki çatlakları, yeni siyasi oluşum söylentilerini nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna Demirtaş şu cevabı verdi:

AK Parti’de ne olduğu ne olacağı bizi çok ilgilendirmiyor, çünkü artık AK Parti bir parti değil tek bir adamdan ibaret monolitik bir yapıdır. Bitmiş, tükenmiş, geleceği ve vizyonu olmayan siyasi bir mevtadır.

Durumu AK Parti’den bir kopuş olarak değerlendirmiyorum. AK Parti komple AK Parti’den ayrıldı. Yeni oluşumlar demokrasi için fark yaratabilirler mi, bu ayrı konu. Gelişmeleri hepimiz yakından izleyeceğiz. Her türlü sorunun demokratik ve barışçıl çözümü için toplumun bütün kesimlerinin el ele vermesi gerektiğine inanıyorum. Demokrasiye geçiş sürecinde önyargılar, kamplaşmalar, kutuplaşmalar bir kenara bırakılmalı ve asgari demokratik ilkeler etrafında en geniş toplumsal işbirliği mutlaka sağlanmalıdır. Eminim HDP de böylesi bir işbirliğinin, böylesi bir toplumsal dayanışmanın en önemli unsurlarından biri olacaktır.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@