AFAD Başkanı Yunus Sezer, merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 11 ili etkileyen iki büyük depreme ilişkin gelişmeleri bildirdi. Sezer, depremlerde hayatını kaybedenlerin sayısının 41 156'ya yükseldiğini duyurdu.

Arama kurtarma çalışmalarına 35 bin 250 personelin destek verdiği bilgisini veren Sezer, "19 bin arama kurtarma personeli aktif olarak devam ediyor. Bölgede 250 binin üzerinde personelle çalışmalara devam ediyoruz. Şu anda 15 bin 250 iş makinesi çalışmalarıma devam ediyor. 78 uçak, 116 helikopter aktif çalışmalara devam ediyor. 11 binin üzerinde sorti yapıldı" diye konuştu.

İstanbul'da DHKP-C operasyonu İstanbul'da DHKP-C operasyonu

Sezer, açıklamalarına şöyle devam etti:

"Barınma faaliyetlerinde hızlı bir ilerleme var. Şu ana kadar 300 bine yakın çadır bölgeye ulaştırma imkanımız oldu. Şu anda 7 bine yakın konteyner kurulmuş durumda. Etkilenen bütün il ve ilçelerde altyapı çalışmaları devam ediyor.

Tahliye merkezlerine başvurarak tahliye olanların sayısı 392 bin 287. 40 ilimizde oluşturduğumuz barınma merkezlerinde hem barınma hem de diğer ihtiyaçlarını karşılanması noktasında çalışmalar devam ediyor. 50 milyon 720 bin sıcak yemek dağıtılmış durumda. 13 milyonun üzerinde gıda paketi de köylere ulaştı."