Derbi Değil olsa olsa İdare-i maslahat

Maçı izleyenler sıfatı derbi olan bir maç seyrettiler. Nasıl bir maç seyretmeyi umduklarını bilmiyorum ama bu kadar fazla duran, iki takımında vasatı aşmayan bir performans sergilediği, maalesef ki tat vermeyen bir geceydi...

Spor 07.02.2021 - 17:40 07.02.2021 - 17:40

Maç boyunca, istatistiklerde topun hakimi taraf galatasaray göründü. Özellikle ilk yarıdaki görüntü, Fenerbahçe’nin bu sene başına ilk kez gelmiyor. İçeride oynayıp kazandığı Alanyaspor maçı ya da geçen hafta Hatayspor deplasmanın ikinci yarısı topun çoğunlukla rakipte olup kontralarla etkili olunan bir görüntüydü. Yani Erol Bulut, maç özelinde büyük takım hüviyetinden sıyrılıp, oyun gereği neyse ona göre hareket ediyor gibiydi. Ancak tavır olarak ortaya mücadele açığı çıkartıyor bu durum. Sezon için en iyi oyununu çıkartan Sosa’ya ragmen, oldukça uzaktı bu tavırdan.   

Erol Hoca bugün gerçekten Türkiyenin en iyi kadrolarından birisine sahip ve bunu kullanmak konusunda bence son derece zayıf kalıyor. Pelkas ve Gustavonun yerini dolduramasa da, yine taraftarın istediği coşkulu oyunu sahaya yansıtabilecek bir kadroya sahip. Fakat maça ısrarla beklenen seviyeye gelemeyen Mert Hakan tercihiyle başlaması ve maç içerisinde yaptığı Cisse değişikliği de bence bariz hatalardı. Cisse girdikten sonra Fenerbahçe ceza sahasında ne tehlike oluşturabildi? Sene boyunca Cisse Feerbahçe'ye ne katmış? Thiam, Ferdi, Sinan gibi daha üretken oyuncular varken, Cisse tercihi alabildiğine hatalıydı.  

Fenerbahçe ligin diğer maçlarında da kapanan rakiplere karşı oldukça zorlandı. oyunun sıkıştığı zamanlarda bir varyasyon olarak 10 nuamra mevkiindeki zaman zaman Pelkasın, dünkü maç özelinde Mert Hakanın sahte 9 diyebileceiğimiz tabirle oyunu ceza sahasına yıkmadığını anlamış değilim. Bu sene Fransa'da ciddi başarılar Yusuf Yazıcı bunun bariz örneği olarak karşımızda.

Galatasaray tarafıysa topla oynayıp doğru düzgün pozisyon üretemediği birçok maç gibi maç boyunca pozisyon üretmekte nakıs bir oyun sergiledi. Ne oynadığını az çok bilen, oyunu kontrol altına tutmayan çabalayan, topun Fenerbahçe'de olduğu zamanlarda kapanan görüntüsüyle kurgusu belliydi. Gol dışında, sayabileceğimiz sadece Onyekuru’nun pozisyonu var. Son dakikalarda büyük boşluklardan bile bariz pozisyon çıkartamadılar.

Gol pozisyonuna girmekte sınırlı kaldığını görsekte yeni forvet Mostafa Muhammed'e bir parantez açmak gerekiyor. İştahlı oyunu ve diri görüntüsüyle dikkat çekti. Goldeki klas vuruşunun yanında maç boyunca takım savunmasına yaptığı katkıda fazlaydı. Sık sık orta sahada yaptığı faulleriyle İskoç futbolundan esintiler sundu.

Galatasaray kendisi adına kötü oyandığı maçta, zor deplasmanda 3 puanı almaktan memnun. Fenerbahçe'nin elinden alınan liderlik, şampiyonluk yolunda takıma epey katkı sağlar.

Dünyada set set, hangi oyuncunun nerede durması gerektiği tartışılıp, bilimsel verilerle destekli oyun planları oluşturulurken ; bizim o kulüplere karşı mücadele etmeye namzet büyük kulüplerimiz kötü finanslarımıza, kötü oyunlar eklemleyip, kötü hakem performanlarıyla ağızlarımda kötü tat bırakmaya devam ediyorlar. Biz meselenin neresindeyiz? Maçın ardından Ozan Tufan’ın VAR’dan dönen golü tartışılıyor yine. Şahsi fikrim bence de gol.

Mert Cengiz

Yorumlar