Derin Gerçekler Kartepe'deydi! 'Bizim coğrafyamız tüm yeryüzüdür'

Türkiye'nin gündem belirleyen programı Derin Gerçekler, 'Mazlum coğrafyların Derin Gerçekleri' başlığıyla düzenlenen söyleşiyle Kartepelilerle buluştu. Bülent Deniz sordu, Dilipak Patani'den Rohingya'ya onurlu mücadelemizi anlattı.

Dosya 04.01.2020 - 23:21 09.09.2021 - 13:15

Habervakti Genel Koordinatörü Bülent Deniz'in hazırlayıp sunduğu, usta yazar Abdurahman Dilipak'ın çarpıcı analizleriyle gündemi yorumladığı Akittv'nin sevilen programı Derin Gerçekler, Kartepelilerle buluştu. İHH Kartepe'nın organize ettiği TÜGVA Kartepe, KİHMED (Kocaeli İmam Hatip Mezunları Derneği), İlim Yayma Cemiyeti Kartepe ve Kartepe Belediyesi'nin destek verdiği programda 'Mazlum coğrafyların derin gerçekleri' ele alındı.

Program Suriyeli bir gencin Kur'an- Kerim okumasıyla başladı. İHH organizasasyonuyla Patani'de yapılacak olan Kur-an-i Kerim Eğitim Merkezi'nin tanıtımı yapıldı. İHH Kartepe yetkilisi Yunus Soyyiğit de bir açılış konuşması yaparak ''Yeryüzünün tüm yetimlerine sahip'' çıkmalıyız vurgusunda bulundu.

"DÜNYADAKİ HİÇBİR MAZLUMU AYIRT ETMEDİK, ETMEYECEĞİZ DE..."

Programa başlarken yaptığı konuşmada Bülent Deniz; "Dün, Devlet-i Âli Selçuk kurulurken Anadolu'nun İslamlaşmasında, Osmanlı'yı kuran iradede aktif rol alan Ahiyan, Baciyan ve Gaziyan ne ise bugün İHH bu ruhtadır. İHH gibi yerli ve milli STK'lar bu ruhun bugüne yansıyan izdüşümleridir" sözleriyle gönüllülük esasısının önemine değindi ve Dilipak'a sorduğu ''Mazlum nedir ve kime denir? Coğrafya nedir, coğrafya bilinci nedir?'' sorusuna Dilipak, ''Mazlum sadece kendi inancımızdan, mezhebimizden, ırkımızdan insanlara karşı yapılan zulümlerde mağdur olan taraf değil, dini, dili, ırkı ne olursa olsun mağdur olan, hakkı gaspedilen herkestir. Biz temel insani değerleri baz alan ölçüye sahip olarak, dünyadaki hiçbir mazlumu birbirinden ayırt etmedik ve etmeyeceğiz de... Çünkü Allah'ın rahmetinin tecellisine vesile olmak için her fırsatı değerlendireceğiz. Çin'e giden Ashab-i Kiram orada kendi ırktaşlarını, dindaşlarını aramadılar orada insan aradılar ve insana hitap ettiler. İnsanın inkılabı ve İslamlaşması için mücadele ettiler. Dün onların yaptığını bugün de biz bu çizgide yapmalıyız. Yeryüzü bize mescit kılındı, bizim coğrafyamız tüm yeryüzüdür. Yeryüzünde gerçekleşen her şeyden hesap vereceğiz. Yaptıklarımızdan da yapmadıklarımızdan da hesap vereceğiz.'' ifadelerini kullandı.

Program sonunda Bülent Deniz'e ve Abdurrahman Dilipak'a günün hatırasına birer hediye takdim edildi.

Habervakti

Yorumlar (1)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@