Dilipak uyarmıştı! Irkçı pankart hakkında toplatma kararı

İYİ Parti Fatih Belediye Başkan Adayı İlay Aksoy'a ait ırkçı pankart hakkında Suriye Dostluk Derneği kısa süre önce suç duyurusunda bulunmuştu. Soruşturma sonucunda söz konusu pankartın toplatılmasına karar verildi. Böylece Türkiye'de ilk kez bir seçim pankartı toplatılmış oldu.

Dosya 29.03.2019 - 16:11 29.03.2019 - 16:11

İYİ Parti Fatih Belediye Başkan Adayı İlay Aksoy'a ait ırkçı pankart kamuoyunda büyük tepkiye neden olmuş ve Türkiye'nin gündem belirleyen programı Derin Gerçekler'de konuyla ilgili çarpıcı analizlerde bulunulmuştu. Gündeme gelen olayın ardından Suriye Dostluk Derneği harekete geçmiş ve suç duyurusunda bulunmuştu.

DİLİPAK GÜNDEME GETİRMİŞTİ

Derin Gerçekler'de konuyu değerlendiren Abdurrahman Dilipak, ''Suriyelilerle ilgili bir derneğin yöneticileri, hem suç duyurusunda bulunacak hem de tazminat davası açmak için harekete geçmeyi düşünüyor. İlk defa belkide Türkiye'de mahkeme kararıyla bir seçim afişinin indirilmesi söz konusu." ifadelerini kullanmıştı. Bu açıklamaların ardından Suriye Dostluk Derneği harekete geçmiş ve suç duyurusunda bulunmuştu.

TÜRKİYE TARİHİNDE BİR İLK

İYİ Partili adayın ırkçı pankartı hakkında mahkeme geçtiğimiz gün toplatma kararı verdi. Böylece Dilipak'ın da belirttiği gibi Türkiye tarihinde ilk kez bir seçim pankartı mahkeme kararıyla toplatıldı.

TÜRK MİLLETİNE BÖYLE BİR ŞEY YAKIŞMAZ

Konuyla ilgili kendilerine ulaştığımız Suriye Dostluk Derneği Başkanı Kadriye Esra Aygün önemli açıklamalarda bulundu. İYİ Partililerin telefonla arayıp hakaret ettiği Aygün, "Biz bu pankartlar asıldıktan sonra normal bir şekilde uyarıda bulunduk. Bunun toplatılması gerektiğini, halkı böldüğünü söyledik. Açıkçası mahkemeyle falan çözme derdinde değildik. Biz gerekli uyarıları 15 gün öncesinden yaptık. Bu insanlar ülkesini keyfe keder terketmedi. Onlar bize sığındı, Türk milletine böyle bir şey yakışmaz. 3 tane oy alabilmek için insanları tehlikeye atmak hiç iyi bir şey değil. Bir kişinin yaptığı bu hata bütün Türk halkına mal edilemez." dedi.

BİZDEN SONRAKİLERE ÖRNEK OLSUN

Suriye savaşından sonra kurulmadıklarını ve derneğin 2007'de kurulduğunu belirten Aygün, "17 bin üyesi ve 9 şubesi olan derneğimizin herhangi bir siyasi faaliyeti yok. Bu kararın bizden sonrakilere örnek olmasını diliyoruz. Bu tip şeyler yüzünden kimsenin burnunun kanamasını dahi istemeyiz. Bugün Türkiye'de Suriyeli gelinlerimiz, damatlarımız var ve bu evliliklerden doğan çocuklarımız var." dedi.

SONUNA KADAR KARŞISINDA DURACAĞIZ

Sorularımıza cevap veren Aygün son olarak, "Bu olayın yurtdışında yaşayan Türklere sergilenen ırkçı tutumdan hiçbir farkı yok. Hatta daha kötü çünkü onların en azından bir din ayrılığı var. Biz ise aynı dinin mensuplarıyız. Biz sonuna kadar bu tip olayların karşısında durmaya devam edeceğiz." açıklamasında bulundu.

Haber Vakti - Muhammed Asım Meğrili

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@