Dilipak'tan erken seçim açıklaması: 2023'ü beklemeyecek bu gidişle...

Gazeteci yazar Abdurrahman Dilipak, bugünkü yazısının bir kısmında erken seçim tartışmalarının bu gidişle 2023'ü beklemeyeceğini söyledi.

Gündem 15.09.2021 - 12:22 15.09.2021 - 12:25

Gazeteci yazar Abdurrahman Dilipak, bugünkü köşe yazısında, “Seçim tartışmaları 2023’ü beklemeyecek bu gidişle. Gündemde sadece seçim barajı ve seçim ittifakı yok. Dar bölge de var, siyasi partiler yasası da, seçim yasası da. Ve tabii zaten uzun zamandır Anayasa konusu gündemde. Anayasa değişikliği ile başkanlık sisteminde revizyon gerektirdiği düşünülen konularla ilgili bir takım değişiklikler söz konusu.” diye yazdı.

DİLİPAK: EVDEKİ BULGURDAN OLMA İHTİMALİ DE VAR

Dilipak, “Eylül’ün ortasına geldik” başlıklı yazısında mevcut politikaların bu şekilde sürdürmenin de imkansız ölçüsünde çok zor olduğunu belirtti. Dilipak, “Çünkü Tosya’ya pirince giderken evdeki bulgurdan olma ihtimali de var. İnsanlar da ülkeler de bugün daha iyisinden önce mevcudu koruma kaygısında ve bu sebeplerden kimse risk almaya yanaşmıyor.” dedi.

Dilipak, yazının bir bölümünde şunları kaydetti:

“Görünen o ki, Eylül daha sakin geçecek dünya için, ama bizi zor bir Ekim bekliyor. Ekim’de rüzgar ekenler, yeni yılda fırtına biçerler.

Uluslararası politikada zaaf gösterenler, bugünkü konjonktürde iç politikada zorlanırlar. İç politik dengeleri sağlamada zorlananların dış politikada işleri daha da zor olacaktır. İç ve dış dengeleri bugünkü şartlarda birlikte kontrol etmek çok daha zor olacak. Birileri de, bu konjonktürü, elindeki güç ve imkanları da kullanarak emrivaki politikaları ile bulanık suda balık avlamak isteyebilir. Tabii ki, bu işleri daha içinden çıkılmaz hale getirebilir. Bunların başında da ABD ve Çin krizi var. AB ülkelerinin kendi içlerinde devam eden sorunlar var ve dünyanın bilinen krizleri var.

Uluslararası sistem aslında krizleri çözmek değil, kontrol etmek istiyor. Bunun adı zaten onlar daha önce “Kontrollü bunalım stratejisi koymuşlardı. Kriz onların müdahalelerine imkan sağlıyordu. Bu bir soğuk savaş taktiği idi. Bugün de bunun adına vekalet savaşları dediler. Birileri maşa varken elini ateşe uzatmıyor ve bu yolu deniyor.

Zor bir Ekim’e bugünden hazırlanırsak, belki korkulan gelişmeler konusunda daha başarılı olabiliriz. Onun için halkın nabzını ve dünyanın ve bölgenin nabzını iyi tutmak gerekiyor. Akıllı, dürüst ve cesur olursak Allah’ın yardımı bize daha kolay ulaşır ve o zaman korktuklarımızdan emin olabiliriz. Yoksa Allah işlerimizi sarp dağlara sardırabilir. Allah’ın kolaylaştırdığından daha kolay, zorlaştırdığından daha zor bir iş yoktur.”

Yorumlar (2)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@