Dilipak'tan yeni bir kitap: Bir başka açıdan dua

Gazeteci- yazar Abdurrahman Dilipak’ın yeni kitabı 'Bir başka açıdan dua' Kayıt Yayınları'ndan çıktı.

Kültür-Sanat 20.09.2021 - 13:15 20.09.2021 - 13:20

Gazeteci - yazar Abdurrahman Dilipak’ın yeni kitabı Kayıt Yayınlarından çıktı. Dilipak’ın kitabı bilinen bir dua kitabı değil. Ayet ve hadislerden, peygamber dualarından örnekler verilmekle birlikte, Musevi ve İsevilerin dualarına, Budistlerin dualarına da yer verilmekte. Hatta Katolik, Protestan ve Ortodoksların dualarındaki farklıklar ve benzerlikler de incelenmekte.

Dilipak kitabında “Dua en çok yapılan ibadet şekli olmakla birlikte, en az bilinen ibadetlerimizin başına gelmektedir. Peki dua nedir, nasıl dua etmeliyiz. Dua zaman, kader, rızık, ecel, nasib, bereket ilişkisi nedir?” sorusunun cevabı aranıyor.

Dilipak kitabında anlattığı kurgulanmış bir örnek olay üzerinden ayrıca şu soruyu soruyor: “Gün boyunca hatta haftalarca dua ile belanızı çağırmıştınız. Şimdi ise aynı olay, kişiler bir başka şekilde görünmeye başladı gözünüzde. Olsun diye dualar edip yakardığımız şey olmadığı için şükrediyordunuz. Bize hayır gibi gelen bir şeyde şer, şer gibi gelen bir şeyde hayır olabilirdi. Duamızı başından beri eksik ediyorduk. Filistin’deki zulümler için dua ederken, “Allah’ım Filistin’i kurtar, Siyonistleri kahret” diye dua ettiniz mi hiç? Peki hiç düşündünüz mü bu ve bu benzeri duaları ederken; Allah iradesini gerçekleştirmek için kimseye muhtaç ve mecbur olmadığını. Dilerse iradesi içindeki şeytanları bile dinine hizmet ettirir, kurtarır ve kahreder. Dua ediyor gibi yaparak, Allah’ı ikna etmeye, O’na çözüm dayatmaya çalışmayın.. Dua ederken kendi ellerimize bakmamızın bir sebebi var. O’ndan istediğimizi baktığımız ellerle gerçekleştireceğimiz için, “bu ellerle cezalandır, bu ellerle yardım et” demek için açarız ellerimizi.” 

Peki nasıl dua edeceğiz? Dua nedir, ne değildir?

Evet “Dua ile bela istiyor” olabilir miyiz? Hz. Peygamber (sav) “Kabul olmayan duadan Allah’a (cc) sığınırım” derken ne demek istedi. Ya da birilerimiz dua eder gibi gözükürken, Allah’a (cc) yol mu gösteriyor, akıl mı öğretiyor, Allah’ı (cc) ikna etmeye mi çalışıyor? Dua nedir ve nasıl dua etmemiz gerekir. Bu ve benzeri soruların cevaplarını ararken, Peygamberlerin yaşadıkları güçlükler karşısında nasıl dua ettiklerinden örnekler veriyor ve Müslümanların beklentileri ve musibetler karşısında duruşmalarının nasıl olması gerektiğini sorgularken, Müslümanların dua ederken kendi ellerine bakmalarının anlamını açıklıyor. 

Roman boy, 260 sayfa hacmındaki kitabın kapağında Dilipak’ın yağlıboya tablolarından birinden, hat soyutlaması şeklinde ana form bulunuyor.
 

Yorumlar