Ermenistan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi için ilk görüşmeler için tarih verildi. Dışişleri Bakanlığı, Türkiye ve Ermenistan'ın özel temsilcilerinin ilk görüşmesinin 14 Ocak'ta Moskova'da yapılacağını bildirdi.

14 OCAK'TA MOSKOVA'DA

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada "Türkiye ve Ermenistan Özel Temsilcileri arasındaki ilk toplantı 14 Ocak 2022'de Moskova’da yapılacaktır." ifadesi kullanıldı.

Türkiye'nin eski Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç, 15 Aralık'ta Ermenistan Özel Temsilcisi olarak görevlendirilmişti.

TEMSİLCİ ATANMIŞTI

Karabağ savaşına kadar Erivan yönetimi ile temasları bulunmayan Türkiye, Ermenistan'ın yenilgiyi kabullenmesi ve işgal edilen topraklardan çekilmesinin ardından Türkiye ile müzakere yolunu seçmişti. Özellikle devlet politikası anlamında değişime ve yumuşamaya giden Erivan yönetimi, Ankara ile düşmanlığı sonlandırmak için resmi görüşmeleri başlatmıştı.

Ermenistan Parlamentosu Başkan Yardımcısı Ruben Rubinyan da, Ermenistan ve Türkiye arasındaki diyalog süreci kapsamında özel temsilci olarak atanmıştı.