Diyabet ve kanserle savaşacak gen bulundu

bağışıklık sisteminde ve enfeksiyonlara karşı mücadelede önemli rol oynayan bir gen bulundu

Sağlık 04.07.2018 - 10:18 04.07.2018 - 10:18
 

Avustralya'daki Commonwealth Bilimsel ve Endüstriyel Araştırma Örgütü bağışıklık sisteminde ve enfeksiyonlara karşı mücadelede önemli rol oynayan bir gen bulunduğunu açıkladı.

Avustralya’daki Commonwealth Bilimsel ve Endüstriyel Araştırma Örgütü’nden (CSIRO) bilim insanlarının, bağışıklık sisteminde ve enfeksiyonlara karşı mücadelede önemli rol oynayan bir gen bulduğu belirtildi.

Sputnik'te yer alan habere göre genin 500 milyon yıl yaşında olduğunu söyleyen CSIRO çalışanı Cameron Stewart, buluşun içinde kanser, diyabet ve romatoid artritin de bulunduğu bir dizi hastalığın tedavisi için yeni yöntemlerin ortaya çıkmasına yardımcı olabileceğini kaydetti.

"Patojen gelişimini engelliyor"

Stewart, "Bağışıklık sistemimiz, sitokin adı verilen bir protein üretiyor. Bu protein bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı oluyor ve virüsler ile diğer patojenlerin gelişimini engelliyor" dedi.

Bilim insanlarının sözlerine göre, keşfedilen C6orf106 geni, bağışıklık sisteminin uyaranlara yanıtının kontrol altından çıkmaması için belirli sitokinlerin oluşumunu devre dışı bırakarak bu süreci düzenliyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@