Diyetsiz zayıflamak mümkün mü? Çok çiğneyerek kilo verilir mi?

Diyet yapmadan sadece yemek yeme şeklimizi değiştirerek kilo vermek mümkün. Araştırmalar lokmalarını daha çok çiğneyenlerin daha az kalori aldığını gösterdi peki çok çiğnemek zayıflatır mı? Diyet yapmadan kilo vermek mümkün mü?

Sağlık 27.12.2020 - 21:08 27.12.2020 - 21:08

Çin’deki Harbin Tıp Üniversitesinden Jie Li, çiğnemelerinde fark olup olmadığına bakmak için 14 obez genç ile 16 normal kilodaki genç üzerinde inceleme yaptı.

Araştırmacılar, daha çok çiğnemenin deneklerin daha az yemelerine yol açıp açmadığına, kan şekeri seviyelerini ve hormonlarını etkileyip etkilemediğine baktılar. Çiğneme miktarıyla, beyne "ne zaman yemeğe başlamak ve ne zaman bitirmek gerektiğini" ileten hormonların seviyesinde bağlantı olduğu saptandı.

Daha çok çiğneyenlerde iştah hormonu "ghrelin"in kandaki seviyesinin düşük, iştahı azalttığına inanılan CCK seviyesinin ise yüksek olduğu belirlendi.

Lokmalarını çok çiğneyen deneklerin yüzde 12 oranında daha az kalori aldıklarını belirleyen araştırmacılar, bunun da daha az kilo anlamına geldiğini belirttiler.

Diyet yapmadan kilo vermek mümkün mü?

obezite bir ‘tat’minsizlik hastalığıdır, kişi yiyeceklerin tadını 2 şekilde daha çok alabilir, ya hızlı yiyerek çok miktarda tüketecektir ya da yavaş yiyerek ve çok çiğneyerek daha çok tat öğesinin dil ile temasını sağlayarak. Yiyeceklerin ağızda yeterince küçük partiküller haline getirilmesinin sindirim sistemi sağlığı açısından oldukca yararlı özellikle reflü, gastrit, ülser gibi mide rahatsızlığında yiyeceklerin büyük partikül olarak yutulması sonucu rahatsızlığa bağlı gaz, şişkinlik, ağrı şikayetleri artması kuvvetle muhtemeldir. yavaş tüketim sonucu mide yükü kısmen kontrol altına alınmakta daha sağlıklı bir sindirim gerçekleşmektedir.

Ne kadar yavaş?

Her bir lokmayı en az 15 kez çiğnemek hem sağlık hemde kilo verme açısından idealdir.

Yorumlar