Doğu Akdeniz konusunda bomba gelişme! İlk defa yüz yüze...

Doğu Akdeniz'de Yunanistan ve Türkiye arasında yaşanan kıta sahanlığı gerginliğinde yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. İstikşafi görüşmelerinin ardından her şey yolunda giderse önce dışişleri bakanları, ardından Erdoğan-Miçotakis görüşmesi için adımlar atılması bekleniyor.

Gündem 30.09.2020 - 11:12 30.09.2020 - 11:12

Doğu Akdeniz konusunda Türkiye'nin kararlı ve haklı duruşu, Yunanistan'ın ise AB'yi arkasına alarak gerginliği tırmandıran hamlelerinin ardından ilk kez iletişim kanalında çok ciddi adımlar atılıyor. 

Türkiye ve Yunanistan gerginliğinde diyalog rüzgarı yükseldi. Ufukta diplomasisi masası görünüyor. Taraflar eğer her şey yolunda giderse yapılacak temaslara ilişkin bir yol haritası hazırladı.

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan AB liderlerine Doğu Akdeniz mektubu

YUNANİSTAN YAPTIRIM KONUSUNA SICAK BAKMIYOR

Gerginlikte ibre diplomasi masasına dönerken, yol haritasında ilk adım AB Liderler Zirvesi olacak. Liderler zirvesinde Türkiye'ye yaptırım konusu masaya gelecek ancak Yunanistan tarafının da yaptırıma sıcak bakmadığı ifade edildi. Edinilen bilgilere göre Yunanistan bir yaptırım listesi görmek istiyor ancak bu listenin hayata geçirilmesine şu anda mesafeli duruyor.ORTAK İRADE AYNI ZEMİN ÜZERİNDE

Gerginliğin dozunu yükseltecek bir provokasyon yaşanmaması için süreç hassasiyetle kontrol ediliyor. Bu kapsamda Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Yunan muhatabı Eleni Sorani direkt ve daimi bir temas halinde. Hazırlanan yol haritasında AB Liderler Zirvesi sonrası istikşafi görüşmelerin başlaması var. AB'nin müzakere ve diyalog görmek istiyoruz tutumu nedneiyle liderler zirvesi öncesi taraflar ortak bir açıklama ile görüşmelere başladıklarını duyurabilirler, Görüşmeler sadece istikşafiler üzerinden değil, askerden askere güven artırıcı önlemler ve siyasi istişareleri de kapsayacak şekilde üç ayak üzerine kurulacak. Ortak açıklama tıpkı daha önce planlandığı ancak bir gün öncesinde Yunanistan ve Mısır anlaşması nedeniyle askıya alındığı şekilde gerçekleşecek. Taraflar ortak iradeyi aynı zemin üzerine kuracak.

ERDOĞAN VE MİÇOTAKİS YÜZ YÜZE GÖRÜŞEBİLİR

İstikşafi görüşmeler sonrası yol haritasının üst düzey görüşmelere evrilmesi bekleniyor. Edinilen bilgilere göre, 8 Ekim’de Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Yunan mevkidaşı Dendias Global, SEC forumunun marjında Bratislava'da görüşebilir. Bu görüşmenin hazırlığı için diplomatik düzeyde temaslar devam ediyor. Çavuşoğu-Dendias görüşmesi gerçekleştiği takdirde, yol haritasında bir sonraki görüşme Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Yunan Başbakanı Miçotakis arasında planlanıyor. Bu görüşmenin belirleyici unsuru devam eden diyalog rüzgarı ve tarafların tutumu olacak.

KAYNAK: CNN TÜRK

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@