Doğu Perinçek, Mustafa Kemal ile Taliban'ı birbirine benzetti

Vatan Partisi lideri Doğu Perinçek, Ulusal Kanal’da katıldığı programda Taliban ile Mustafa Kemal Atatürk’ü birbirine benzeterek “Afganistan’dan Mustafa Kemal çıkmadı da Taliban çıktı” dedi.

Siyaset 18.08.2021 - 11:13 18.08.2021 - 17:15

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Ulusal Kanal’da yayınlanan ‘Çıkış Yolu’ isimli programda Afganistan’da yaşanan son gelişmelerle ilgili tartışma yaratacak açıklamalar yaptı.

Ulusal Kanal Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Türkkan’ın “Taliban’ın Amerika ile bir anlaşması var mı?” sorusuna yanıt veren Perinçek Taliban’ın Amerikan emperyalizmini devirdiğini söyledi.

Perinçek daha da ileri giderek Taliban'ın Afganistan'ın yönetimini ele almasını Kurtuluş Savaşı'na benzetti.

Atatürk ile Taliban'ı kıyaslayan Vatan Partisi lideri şu ifadeleri kullandı;

“Silahla Amerika’yı kovdular ne anlaşması? 20 yıldır Amerika orada direniyor bu savaş dün başlamadı. Afganistan’daki kurtuluş savaşına kimin önderlik edeceğini Afgan milleti tayin eder. Nasıl Mustafa Kemal önderliğinde biz Kurtuluş Savaşı’mızı verdik. Her millet kendi boyuna posuna tarihsel birikimine sosyal ekonomik ilişkilerine göre kendi önderliğini çıkarır. Afgan milleti Taliban önderliğinde bu savaşı verdi. Amerikan emperyalizmini Taliban yendi. Taliban, aynı Mustafa Kemal Paşa’nın Türkiye’de yaptığı gibi Afganistan’ın kurtuluş savaşını başardı. Afganistan’dan Mustafa Kemal çıkmadı da Taliban çıktı”

Vatan Partisi’nin yayın organı olarak bilinen Aydınlık gazetesi de haberi manşetine “Doğu Perinçek: Taliban, Afganistan’ın Kurtuluş Savaşı'nı başardı” başlığıyla taşıdı.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@