Dokusuna göre yerleşmeler nelerdir? Özellikleri nedir?

Yerleşmeler, büyüklükleri, işlevleri, şekilleri, lokasyonları, yaşları, sahip oldukları konutların yapı malzemeleri ve kültürel nitelikleri bakımından sınıflandırılabilirler ve bütün bunlar doğal olarak birçok amaca hizmet edebilir. Ancak Türkiye’de yaygın olarak kullanılan ayrım; kentsel yerleşmeler ve kırsal yerleşmeler şeklindedir. Peki Dokusuna göre yerleşme nedir? Dokusuna göre yerleşmeler nelerdir? Dokusuna göre yerleşmelerin özellikleri nelerdir? Dokusuna göre yerleşmelerin ne gibi etkile

Coğrafya 30.09.2020 - 12:39 30.09.2020 - 12:39

Dokusuna göre yerleşme nedir? Dokusuna göre yerleşmeler nelerdir? Dokusuna göre yerleşmelerin özellikleri nelerdir? Dokusuna göre yerleşmelerin ne gibi etkileri vardır?

DOKUSUNA GÖRE YERLEŞMELER NELERDİR? ÖZELLİKLERİ NEDİR?

Toplu Yerleşmeler

Toplu yerleşme tipinde evler birbirine yakın inşa edilmiştir. Ova ve platolarda yer alan köyler genellikle toplu yerleşme özelliği gösterir. Toplu yerleşmeler; Güneydoğu Anadolu, İç Anadolu, Marmara ve Ege Bölgeleri’nde yaygındır. Toplu yerleşmeyi ortaya çıkaran en önemli faktör su kaynaklarının yetersizliğidir.

Dağınık Yerleşmeler

Dağınık yerleşme tipinde ise evler, birbirine uzak inşa edilmiştir. Evler arasındaki uzaklık, birkaç yüz metreden birkaç kilometreye kadar değişebilmektedir. Arazinin çok engebeli, tarım alanlarının küçük ve parçalı olduğu alanlarda dağınık yerleşme yaygındır. Dağınık yerleşmeler daha çok Karadeniz

(özellikle Doğu Karadeniz Bölümü), Akdeniz ve Doğu Anadolu Bölgeleri’nin bazı kesimlerinde görülür. Bu tip köylerimizde başlıca geçim kaynakları: bahçecilik ve hayvancılıktır.

Çizgisel Yerleşmeler

Bir akarsu ya da bir yol boyunca kurulmuş yerleşmelerdir.

Dairesel Yerleşmeler

Düz bir arazide veya ovada kurulan dairesel şekle sahip yerleşmelere dairesel yerleşme denir.

Kıyı Boyu Yerleşmeler

Genel olarak deniz, göl kıyılarında kıyı boyuna kurulan yerleşmelere kıyı boyu yerleşme denir.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@