Dolar haftaya böyle başladı!

Geçen hafta Merkez Bankası'nın attığı adımların yarattığı iyimser hava doların ateşini söndürse de Fitch ve Moody's'ten gelen peş peşe açıklamalar sonrası dolar/TL haftaya yükselişle başladı. Cuma gününü 4.60 seviyesinin altında tamamlayan kur, bu sabah 4.67'den işlem görüyor.

Siyaset 04.06.2018 - 14:30 04.06.2018 - 14:30 Bülent Deniz
Kredi derecelendirme kuruluşları Fitch ve Moody's açıklamaları ile dolar/TL haftaya yükselişle başlarken piyasada Merkez Bankası'nın bir sonraki faiz adımının yön ve zamanını anlamak adına enflasyon verileri yakından izlenecek.
Türkiye'nin kredi notunu mart ayında Ba2'ye indiren derecelendirme kuruluşu Moody's, makro ekonomi politikalarının geleceği hakkındaki belirsizlik nedeniyle kredi notunu yeni bir indirim için izlemeye aldı.

Moody's derecelendirme yöntemine göre izleme süresi 90 günden 180 güne kadar uzayabiliyor. Aşağı yönlü izlemelerin yarısı not indirimi ile sonuçlanıyor.

İZLEME 6 AY İÇİNDE TAMAMLANACAK

Fitch ise 25 Türk bankasının uzun vadeli yabancı para cinsi kredi notunu olası bir indirim için izlemeye aldı.

İzlemenin altı ay içinde tamamlanacağı belirtilen değerlendirmede, "Ekonomik ve finansal piyasa koşullarında belirgin bir bozulma olmaması halinde çoğu banka için bir kademe indirim" ile sınırlı olacağı ifade edildi.
Türkiye'nin kısa vadede yeni bir not indirimi ile karşı karşıya kalabileceği endişelerinin baskısıyla cuma günü dolar karşısındaki kayıpları bir ara yüzde 2'yi aşmıştı.

Bankacılar perşembe ve cuma günü Fitch'in bir not indirimi yapabileceğine dair söylentilerin piyasada etkili olduğunu belirtmişti.

ENFLASYON VERİLERİ AÇIKLANACAK

Piyasalarda yön belirleyici olması beklenen enflasyon verileri ise bugün TÜİK tarafından saat 10.00'da açıklanacak.
TCMB'nin mayıs ayı enflasyon verisine göre yeni para politikası tepkisi verebileceğine yönelik beklentilerin Londra ziyaretindeki açıklamalarla kuvvetlenmesi verinin piyasalar tarafından çok daha yakından izlenmesine neden oluyor.

Dolar/TL Perşembe günü işlem gördüğü 5.54 civarından cuma günü bu endişelerle 4.6450'ye kadar yükselmişti. Kur basında yer alan ve not gözden geçirmelerinin bankalarla sınırlı kalabileceğine işaret eden haberlerin ardından cuma gününü 4.60'ın hemen altında tamamlamıştı. Dolar/TL bu sabah ise güne 4.6730 seviyesinde başladı. Euro/TL ise aynı dakikada 5.4624 seviyesinde.

Yorumlar
CHP'li Tanju Özcan, Akşemseddin'in mezarını da mı sınır dışı edecek?
Cumhuriyet yazarı Miyase İlknur, Mehmetçiğe 'ihraç ürünü' dedi
Deniz Baykal hakkındaki tüm iddialara cevap verdi! Hükümetin iki kararına destek verdi...
İhsan Şenocak kendisini linç edenlere böyle cevap verdi!
Sosyal medyada linçlenen İhsan Şenocak'tan dikkat çeken açıklama!
Kays Said'den skandal savunma: Bu bir darbe değil
Biden hakkında çarpıcı iddia! Kamala Harris hazırlıklara başladı, Biden görevden alınabilir...
İmamoğlu'ndan sağlık çalışanlarına kötü haber! Ücretsiz ulaşıma veto...
CHP'li Tanju Özcan'dan görülmemiş ırkçılık: Yabancılara suyu 10 katı fiyatına satacak!
Darbeyi gören 'Nevşin'in, ağzı kulaklarına vardı!
Namaz Vakitleri
İmsak --:--
Güneş --:--
Öğle --:--
İkindi --:--
Akşam --:--
Yatsı --:--
Anket Tümü

Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ankete Katıl

Gelişmelerden Haberdar Olun

@