3 yıl önce BM'nin açıkladığı ID2020 projesi neyi işaret ediyor? Koronavirüs salgınıyla herkesi...

2017'de Birleşmiş Milletler tarafından yürütülen ID2020 organizasyonunda blockchain tabanlı ilk dijital kimlik tanıtıldı. Bu tanıtımın arkasında Bill Gates'in sahibi olduğu Microsoft'un başı çektiği görüldü. Söz konusu projenin ID2020 olması, koronavirüs salgının yaşandığı şu günlerde neden sorusunu akıllara getirdi.

3 yıl önce BM'nin açıkladığı ID2020 projesi neyi işaret ediyor? Koronavirüs salgınıyla herkesi...

2017 yılında Birleşmiş Milletler tarafından yürütülen ID2020 organizasyonunda blockchain tabanlı ilk dijital kimlik tanıtıldı. Bugün tüm dünyayı büyük bir belirsizliğe sürükleyen koronavirüs salgınının, böyle bir projenin önünü açacak olması akıllarda soru işareti bıraktı.

ID2020 TAM OLARAK NEYİ AMAÇLIYOR?

Birleşmiş Milletler tarafından organize edilen ID2020 zirvesinde sahne alan Microsoft ve ortakları Accenture ve Avanade şirketleri kimlik veya kendilerine tanıtabilecek herhangi bir belgeye sahip olmayan insanlar için ilk dijital kimlik prototipini tanıttı. Dijital para birimi bitcoinin de altyapısında kullanılan blockchain teknolojisiyle oluşturulan kimlik, gizliliği ve güvenliği korurken aynı zamanda kişilerin her yerde takip edilmesini de sağlayabileceği belirtilmişti. Projeyle birlikte dünyada bulunan bir milyar kimliksiz insana 2020'ye kadar kimlik kazandırmayı planlıyorlardı. 

TAKILAN ÇİPLERLE KONTROL EDİLECEK

Daha önce koronavirüsün patentini alan Bill Gates'in sahibi olduğu Microsoft,  Accenture ve Avanade şirketlerinin ortak yürüttüğü projeye göre; ID2020 chip şeklinde vücuda yerleştirilecek, aşılarını düzenli olanlar her türlü hizmetten yararlanacak, olmayanlar yararlanamayacağı öne sürüldü.

ŞÜPHELER BİR DİZİ SORUYU PEŞİNDEN GETİRDİ

3 yıl önce ortaya konan projenin isminin 'ID2020' olması kafalarda soru işareti bırakırken "Koronavirüsün size bulaşıp bulaşmadığını takip edebilmemiz ve zamanında müdahale edebilmemeiz için bu chipi takmalısınız' dediklerinde kaç bişi 'hayır' diyebilecek?'' soruları sorulmaya başladı.

HaberVakti

YORUM EKLE
YORUMLAR
Çay Grubu Takipçi
Çay Grubu Takipçi - 2 hafta Önce

Abdullah Çiftçi 'den Öğrendik'te burada paylaştık diye yazmayı unutmuşsunuz çok üzücü bu durum Abdullah Çiftçi bin hakkını fikrinin analizini Çalıp burada paylaşıyorsunuz Bare adamın adını yazında herkes bilsin.

Vatandaş
Vatandaş - 2 hafta Önce

Virüsün insan yapımı olduğunun kanıtı...

Vatandaşa Cevap
Vatandaşa Cevap - 2 hafta Önce

Vatandaş ne kadar masum ve hemen, her an güdülenmiş duyguları sorgulamadan almaya, inanmaya hazır. Yapmayın vazgeçin artık. Fetö ye de yarım asır ve özellikle son çeyrek asır nasıl da inanıldı ve pazarlandı bizlere

Ayse
Ayse @Vatandaşa Cevap - 1 hafta Önce

inanmiyorsun buna

Rf var
Rf var - 3 gün Önce

Kutay Ktmr diye bir blog var orada'da 1 yıl önce bu konuyla alakalı bir yazı okumuştum.
Fakat daha sonra konuyu kaldırdığını öğrendim

Mert karabasan
Mert karabasan - 12 saat Önce

Komplo teoriciler kendini zeki sanan malesef soyu bitmeyen Yaratıklar dır.

SIRADAKİ HABER

banner5