banner30

banner29

'5G koronavirüse neden oldu' dedi, Huawei ve Microsoft'a dava açtı! O isim konuştu...

Noel Baba Barış Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Karabulut, Antalya 1. Tüketici Mahkemesi'nde merkezi Çin’de bulunan Huawei Technologies ile merkezi ABD bulunan Micrososft'a dava açmıştı. Karabulut, Habervakti'ne konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Dosya 08.04.2020, 20:16 08.04.2020, 20:33
'5G koronavirüse neden oldu' dedi, Huawei ve Microsoft'a dava açtı! O isim konuştu...

Noel Baba Barış Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Karabulut, Huawei ve Microsoft'a açtığı davada, insan sağlığı için, 5G teknolojisi ile çalışan reklamların ve yayınların durdurulması, 5G ile çalışan tüm araç ve gereçlerin satışına dava sonuçlanıncaya kadar engellenmesi talep etmişti.

5G KORONAVİRÜSE NEDEN OLDU

Haber Vakti’ne açıklamalarda bulunan Karabulut, “Uluslararası alanda  yaptığımız araştırmalara göre, Huawei P40 ve Microsoft/Nokia elde ettikleri teknolojiyle insan sağlığına neden olan ve son zamanlarda Koronavirüse/COVID 19 adı ile salgın hastalığa dönüşen asıl sebebin,  5G’e olduğu gerekçesi ile dava açıldığını” söyledi.  

DÜNYADAKİ TARTIŞMALARA ÖNCÜ OLACAK
 
Davanın Türkiye Cumhuriyet Tüketiciyi Koruma Kanuna göre açıldığını belirten Karabulut,  “Huawei  ve Microsoft’un 5G teknolojisine konu olan tüm ürünlerin,  5G verici antenlerindeki  hızdan dolayı milimetrik dalgaların insan sağlığına olumsuz etkisi dünyada tartışılıyor. Ama Türkiye’de olduğu gibi bir dava konusu olmadı. Onun için Türkiye’deki dava, bu alanda dünyadaki tartışmalara öncelik edecektir.” dedi.

TÜM 5G ÜRÜNLERİ TOPLATILMALI

Antalya Tüketici Mahkemesinde açılan davada talep edilen ise insan sağlığını hiç sayarak, teknolojik buluşları piyasaya sürmek ve olası yan etkilerini gizlemek, dünyayı bir savaş ortamına getirdiğinden dolayı 5G yayınlarının durdurulması, 5G ile çalışan tüm araç ve gereçlerin, insan sağlığına verdiği zararlardan dolayı toplatılmasına karar verilmesi talep edildi. 1.Antalya Tüketici Mahkemesine verilen dava dilekçesinde, dünyadaki teknolojiler arasında, dördüncü sanayi devrimi olarak görülen 5G teknolojisinin, telefondan, buzdolabına, ulaşımdan, uzay teknolojisine kadar  günlük hayatta kullanılan bütün araç ve gereçleri A-Z ye değiştireceği için, ABD ile Çin merkezli şirketlerin olağanüstü bir rekabet için de olduğuna yer verildi.    

DAHA ÖNCE DE COCA COLA'YA DAVA AÇMIŞTI

Daha önce de 2006 yılında yine Antalya Tüketici Mahkemesin de Coca Cola’ya açtığı dava ile uluslararası alanda da gündeme gelen Karabulut davanın, Noel Baba Barış Konseyi’nin temsilcilikleri aracığı uluslararası davaya dönüştürüleceğini de belirtti. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?