ABD'li bilim adamı Charles Lieber koronavirüsü Çinliler için mi üretti? İşte tüm gerçekler..

ABD'li kimya profesörü Charles Lieber'in koronavirüsü Çin'in için ürettiği ve bu yüzden ABD'de tutuklandığı iddiaları Ocak ayından bu yana tüm dünyayı etkisi altına almıştı. Yapılan araştırmalarda olayın gerçek olmadığı belirtilse de tüm dünyada konuyla ilgili şüpheler devam etmekte.

ABD'li bilim adamı Charles Lieber koronavirüsü Çinliler için mi üretti? İşte tüm gerçekler..

Çin'de başlayıp tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs; 60 bini aşkın insanın ölümüne bir milyondan fazla insanın hasta olmasına neden olurken vaka sayıları her geçen gün artmaya devam ediyor. Yaşananların ardından ortaya birçok iddia atıldı, bu iddiaların başında da 'ABD'li kimya profesörü Charles Lieber koronavirüsü Çin'in için üretti' iddiası yer aldı.

ABD HÜKÜMETİNE ÇİN'DE YAPTIĞI İŞLERİ BİLDİRMEDİ

Dünyanın en saygın üniversitelerinin başında gelen ABD'deki Harvard Üniversitesi'nde görevli Yahudi asıllı kimya profesörü Charles Lieber, koronavirüs salgının dünya gündemine oturduğu Ocak ayında ABD hükümeti tarafından tutuklandı. Tutuklanma gerekçesi olarak da ''Çin’in “Bin Yetenek Planı”na dahil olmak, Wuhan Teknoloji Üniversitesi'nden aldığı iddia edilen ödemeler ve ABD federal makamlarına yalan söylemek'' olduğu belirtildi. Lieber’in yeni nanomateryaller geliştirmesiyle tanındığı, Lieber tarafından geliştirilen malzemelerin tıp ve biyoloji alanında uygulamaları olduğu belirtiliyor.

LİEBER ŞÜPHELERİ NASIL ÜSTÜNE ÇEKTİ

Koronavirüs salgının Wuhan'dan çıkması ve Lieber'in Wuhan Teknoloji Üniversitesi ile gizli işbirliği yapması şüpheleri bu isme çekti. Yapılan resmi açıklamalarda olayın koronavirüsle ilgisi olmadığı defalarca belirtilmesine rağmen komplo teorileri hep Lieber'in üzerine odaklandı. Bu teorileri güçlendiren etkenler arasında birbiriyle alakasız ama aynı dönemde; Çin Ordusu'nda görevli ve ABD araştırmalarını çalmakla suçlanan teğmen Yanqing Ye ve 21 şişe biyolojik araştırma çalan Zaosong Zheng'in tutuklanması da yer aldı.

YALANLAMALARA RAĞMEN ŞÜPHELER DEVAM EDİYOR

Tüm yalanlamalara ve olayın yanlış bir dönemde ortaya çıkan tesadüflerle alakalı olduğu söylenmesine rağmen insanların kafasındaki soru işaretleri tam olarak giderilemedi. Uzmanlar da koronavirüsün yapay bir virüs olmadığını ısrarla vurguluyor. 

HaberVakti

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2020, 20:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5