banner30

banner29

Adını dünyanın en iyileri listesine yazdırdı

Dünyanın en prestijli film festivali sayılan Cannes Film Festivali'nde son 5 yılda üçüncü kez 'altın palmiye' için yarışan ve Türkiye'ye bir kez daha ödülle dönen Nuri Bilge Ceylan'ın başarısı herkesi sevindirdi.

Dosya 27.05.2008, 01:44 27.07.2019, 16:32
Adını dünyanın en iyileri listesine yazdırdı

Filmlerini minimalist ve yalın bir anlayışla çeken, diyalogdan çok görüntüye önem veren, böylece kendine özgü bir sinema tarzı edinen Ceylan başarılarıyla şaşırtmaya devam ediyor. Ceylan, 'Uzak' filmiyle 2003 yılı Cannes Film Festivali'nde 'Jüri Büyük Ödülü' ile 'En İyi Erkek Oyuncu' ödüllerini kazanmış, 2006'da ise Cannes'da 'İklimler' filmi ile sinema eleştirmenlerinin seçtiği 'fipresci' ödülünü almıştı. Önceki gün kazandığı 'En İyi Yönetmen' ödülüyle dünyanın en iyi film yönetmenleri arasına adını yazdırmayı başaran, ödülünü alırken yaptığı konuşmada, “Bu ödülü tutkuyla sevdiğim yalnız ve güzel ülkeme ithaf ediyorum" diyen ceylan'ın sanatı ne yazık ki ülkemiz sinema seyircisi tarafından fazla itibar görmüyor.

FİLMİ GÖSTERİMDEN KALDIRILDI

recep İvedik gibi bol argolu, küfürlü komedi filmleri 4 milyon 265 bin kişi tarafından seyredilirken, dünya sinemasının 'en İyi yönetmen' ödülünü verdiği nuri bilge ceylan'ın filmleri, sinemaya seyirci gelmediği için gösterimden kaldırılıyor. 'uzak' filmi 2003'te cannes'da ödül kazandıktan sonra vizyona girdiği halde ülkemizde sadece 57 bin 754 kişi tarafından izlenmişti. aynı film fransa'da ise 140 bin izleyiciye ulaşmıştı. nuri bilge ceylan'ın 'cannes'da büyük beğeni kazanan diğer yapımı 'İklimler'i ise ülkemizde sadece 32 bin kişi seyretmişti. 'Üç maymun' filminin başrollerinde yavuz bingöl, hatice aslan, ahmet rıfat sungar ve ercan kesal yer alıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?