banner29

Akıllı araba da yok yok..

Bugüne kadar 'deprem saati', 'mayın kontrol', 'akıllı havlu' gibi buluşları ile gündeme gelen Metin Yerdelen (42), şimdi "konuşan otomobile" imza attı.

Dosya 17.04.2008, 01:05 25.07.2019, 23:56
Akıllı araba da yok yok..

Yerdelen, eşi Zeliha'nın memleketi olan Osmaniye'ye gelerek yeni icadını tanıttı.

Eşi ve kızı Ece (9) ile birlikte kendine ait otomobilde yaptığı güvenlik sistemini tanıtan yerdelen, "Konuşan otomobil; kapıların açılıp kapanmasını, emniyet kemeri, lastik basıncı, akü voltaj düşüklüğü gibi uyarıların yanı sıra arabanıza bir bomba veya benzeri bir yüklemeyi de haber veriyor. En önemlisi de size araç içerisinde yapılan bir darp durumunda, motor stop ediyor, kapılar kilitleniyor, camlar kapanıyor ve sizin belirlediğiniz 4 kişinin cep telefonuna sms göndererek sizin tehlikede olduğunuzu bildiriyor" dedi.

Denizli Pamukkale Üniversitesi'nde teknik koordinatör olarak görev yapan Türk mucit Metin Yerdelen, projenin uygulandığı otomobillerin sürüş kontrolü de yaptığını anlatan yerdelen, şunları söyledi: "Otomobiliniz sürüş anında sizi hatalara karşı uyarır. Hatta yorgun veya uykusuz olduğunuz durumlarda da sizi dinlenmeniz için uyarıyor. Sistemde kameralar var. dolayısıyla otomobilinize içten ya da dıştan yapılan müdahaleler anında kayıt altına alınıyor. Bu projenin amacı güvenli bir yaşam ve sürüşü kapsıyor." konuşan araba projesini hayatını kaybeden Vali Recep Yazıcıoğlu için hazırlamaya başladığını ancak kısmet olmadığını belirten Yerdelen, "Ülkemin insanlarını seviyorum ve yararlı olmak istiyorum. bu projeyi sayın Recep Yazıcıoğlu için tasarlamıştım. Ancak nasip olmadı ve Yazıcıoğlu elim bir şekilde hayatını kaybetti" şeklinde konuştu.

Yerdelen, projenin maliyetinin güvenlik kapsamına göre 300 YTL ile 1.300 YTL arasında değişebileceğini, komut adeti arttıkça maliyetin yükseldiğini sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?