banner30

banner29

Amerikalı uzmandan şok açıklamalar! Bugüne kadar hep yanlış mı biliyorduk?

Ölümcül salgın koronavirüsün dünyada ve özellikle Amerika'da hızla yayılmasının önüne geçilemiyor. Amerika Maryland Üniversitesi, Enfeksiyon Hastalıkları şefi Dr. Faheem Younus 17 Mart'ta paylaştığı tweet'lerde bu konuya değinmişti. İşte Faheem Younus'un o açıklamaları.

Dosya 09.04.2020, 18:31 09.04.2020, 19:03
Amerikalı uzmandan şok açıklamalar! Bugüne kadar hep yanlış mı biliyorduk?

Koronavirüsün bir türü olan 'COVİD-19' 4 aya yakın bir süredir, dünyanın gündemine oturmuş durumda. Dünya genelinde enfekte sayısı 1.5 milyonu çoktan aşmış durumda. Uzmanların önerdiği korunma yöntemi, tabii ki insanların evlerinde kendi kendilerini izole etmesi yönünde. Uzmanların değindiği bir diğer konu ise "panik" yapılmaması.

PANİĞE KAPILMAYIN İHTİMAL ÇOK DÜŞÜK

Amerika Maryland Üniversitesi, Enfeksiyon Hastalıkları şefi Dr. Faheem Younus'da 17 Mart tarihinde yayınladığı tweetlerde "panik" konusuna epeyce değinmiş. 20 senedir salgın hastalıklar üzerine çalıştığını söyleyen Younus, "Ayakkabılarınızla eve Covid19 getirip hastalanma ihtimaliniz, günde 2 defa üstünüze yıldırım düşmesiyle aynıdır. 20 yıldır virüslere karşı çalışıyorum, damlacık enfeksiyonları böyle yayılmaz." ifadelerini kullandı.

Sözlerine şöyle devam eden Younus, "Sirke, sumak, soda, zencefil içmekle/yemekle virüsten korunamazsınız." dedi.

Koronavirüsünden korunmanın yolları, bulaşma mesafesi, yanlış bildiğimiz bilgiler ve bunun gibi birçok konuya değindiği açıklamaları şöyle:

*Covid19 ile aylarca yaşayacağız. İnkar da etmeyelim, panik de yapmayalım. Hayatı gereksiz yere zorlaştırmayalım. Mutlu olmayı ve bu gerçekle yaşamayı öğrenelim.

*Virüs yazın etkisini azaltmayacak. Brezilya ve Arjantin’de şu an mevsim yaz ama virüs hızla yayılıyor.

*Çok çok su içerek hücrelere nüfuz etmiş Covid19 virüslerini yok edemezsiniz, sadece sık sık tuvalete gidersiniz.

*El yıkamak ve 1.8 metre mesafede durmak, virüsten korunmak için en iyi yöntemdir. Eğer evde Covid19 hastası yoksa evdeki yüzeyleri dezenfekte etmeniz gerekmez.

*Kargo paketleri, benzin pompaları, alışveriş arabaları ya da ATM'ler enfeksiyona neden olmaz. Ellerinizi yıkayın, hayatınızı normal yaşayın.

*Covid19 gıda kaynaklı bir enfeksiyon değildir. Grip gibi damlacıkla ilişkili enfeksiyondur. Yemek siparişiyle belgelenmiş Covid19 riski yoktur.

*Saunaya girmek, hücreye nüfuz etmiş Covid19 virüslerini öldürmez.

*Koku alma duygunuzu pek çok alerji ve viral enfekiyonla kaybedebilirsiniz. Covid19 için spesifik olmayan bir semptomdur.

*Eve geldikten sonra kıyafetlerinizi değiştirip acilen duş almamız gerekmez. Temizlik bir erdemdir, paranoya değil.

- Covid19 virüsü havada asılı durmaz. Yakın temas gerektiren bir damlacık enfeksiyonudur. Hava temiz, parklarda bahçelerde (mesafeyi koruyarak) yürüyebilirsiniz.

*Covid19 ırk veya din ayırmaz, tüm insanlara bulaşır.

*Covid19’a karşı normal sabun kullanmak yeterlidir, illa antibakteriyel sabun almak gerekmez. Zaten virüs bakteri de değildir.

*Yemek siparişleriniz için endişelenmenize gerek yoktur. Ama çok istiyorsanız, mikrodalga fırında birazcık ısıtabilirsiniz.

*Ayakkabılarınızla eve Covid19 getirip hastalanma ihtimaliniz, günde 2 defa üstünüze yıldırım düşmesiyle aynıdır. 20 yıldır virüslere karşı çalışıyorum, damlacık enfeksiyonları böyle yayılmaz.

*Sirke, sumak, soda, zencefil içmekle/yemekle virüsten korunamazsınız.

*Eldiven giymek kötü bir fikirdir, virüs eldiven üstünde birikebilir, yüzünüze dokunursanız kolayca bulaşır. El yıkamak en iyisidir.

HABERVAKTİ.COM

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?