banner29

Ayasofya Camii imamı Boynukalın'dan kendisini eleştirenlere ders gibi cevap

Ayasofya-i Kebir Camii baş imamı Prof. Dr. Mehmet Boynukalın, "1921 ve 24 anayasalarında devletin dini İslam'dı ve laiklik yoktu. Cumhuriyet fabrika ayarlarına dönsün." açıklamasına tepki gösterenlere "Bu ülkede sanki hiçbir şey olmamış gibi davranmamızı bekleyemezsiniz." cevabını verdi.

Dosya 14.02.2021, 14:29 14.02.2021, 15:10
Ayasofya Camii imamı Boynukalın'dan kendisini eleştirenlere ders gibi cevap

Sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Ayasofya-i Kebir Camii baş imamı Prof. Dr. Mehmet Boynukalın, kendisine yöneltilen eleştirilere cevap verdi. 

"Hani Allah, kendilerine kitap verilenlerden, 'Onu (Kitabı) mutlaka insanlara açıklayacaksınız, onu gizlemeyeceksiniz' diye sağlam söz almıştı. Fakat onlar verdikleri sözü, arkalarına atıp onu az bir karşılığa değiştiler. Yaptıkları bu alışveriş ne kadar kötüdür!" ayetini hatırlatan Boynukalın, "Şerefli imamlık görevim dışında İslam hukuku profesörüyüm ve İslam'ı anlatma görevim var. Bu görevi Rabbimiz bütün ilim sahiplerine yüklemiştir." ifadesini kullandı.

Boynukalın "Hazreti Peygamber (Sallallahu Aleyhi Vesselem), İslam'ı tebliğ etmek için hac mevsiminde Mekke'ye gelen müşrik Arapların yanına gider ve şunu söylerdi, 'Kureyş, benim Rabbimin sözünü tebliğ etmeme mani oluyor.' Kur'an'ın tebliğ edilmesi, anlatılması fitne değildir. Mekke müşrikleri de Peygamber'e fitneci gözüyle bakıyorlardı. Benim tek amacım bu İslam beldesinde Allah'ın sözünü olduğu gibi tebliğ etmektir. Ayrıca ben bu ülkenin bir vatandaşıyım ve anayasanın oluşturulmasında benim de söz hakkım var. Benim gibi düşünen milyonlarca Müslüman var bu ülkede." diyerek açıklamalarına devam etti.

'BU ÜLKEDE SANKİ HİÇBİR ŞEY OLMAMIŞ GİBİ DAVRANMAMI BEKLEYEMEZSİNİZ'

İslam'ın, bu ülkenin kurucu unsuru olduğunun altını çizen Boynukalın "Daha önce de dediğim gibi İslam bu ülkenin kurucu unsurudur, İstiklal savaşının ve Millî Mücadele'nin en güçlü dinamiğidir. Daha sonra bu unsur milletin rızası alınmadan zorla terkedilmiş ve direnenlere zulmedilmiştir. Bu ülkede sanki hiçbir şey olmamış gibi davranmamızı bekleyemezsiniz. Memleketimizde tam anlamıyla devlet-millet kaynaşmasını engelleyen en önemli husus budur. Bu ülkenin samimi bir ferdi olarak gelin ey akl-ı selim sahibi, bu ülkeyi seven insanlar, din-İslam-laiklik meselemizi sorun olmaktan çıkaralım. Bunu medeni insanlar gibi kavga etmeden, birbirine hakaret etmeden oturup konuşalım. Tek duam, temennim budur. Dua eden ve destek veren kardeşlerimden Allah razı olsun. Sizleri Allah için seviyorum. Gerilerine Allah hidayet versin. Şahit ol Ya Rab!" ifadesini kullandı.

Mehmet Boynukalın, sosyal medya hesabından "1921 ve 24 anayasalarında devletin dini İslamdı ve laiklik yoktu. Cumhuriyet fabrika ayarlarına dönsün." açıklamasında bulunmuştu.


 

Yorumlar (2)
DOĞRUSÖZ 3 hafta önce
Allah senden razı olsun hocam . İlimden irfandan uzak onca insan konuşurken, sizin gibilerin susmasının vebali var. İlminde zekatı olur elbet. Hocam varolasın. Kulağımız sende.
Abdulgafur LEVENT 3 hafta önce
"Sonra (Ey Muhammed) seni din hususunda apaçık bir şeriat sahibi kıldık. Sen ona uy, bilmeyenlerin hevâ ve heveslerine uyma."
(Casiye, ayet 18)
Rabbim muvaffakıyetler ihsan eylesin,
Allah razı olsun.
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?