banner29

Ayasofya'nın açılması... Yeni, güçlü ve oyun kuran Türkiye'nin ayağa kalkmasıdır....

Habervakti.com yazarlarımızdan, Tarihçi Prof. Dr. Ömer Soner Hunkan Ayasofya tartışmalarına değindiği yazısında, Ayasofya'nın dünden bugüne taşıdığı manaya dikkat çekti.

Dosya 06.07.2020, 12:20 06.07.2020, 12:30
Ayasofya'nın açılması... Yeni, güçlü ve oyun kuran Türkiye'nin ayağa kalkmasıdır....

Gelinen noktada ''Ayasofya Açılsın'' noktasına gelmenin önemine vurgu yapan Prof. Hunkan; ''Batı'nın kibri yıkılmak üzeredir'' dedi.
İşte dikkat çeken o yazı...

Ayasofya, mistik bir mefhum olan sofia (ilâhî hikmet) adına yapıldı. Ayasofya’nın ilk binası İlkçağ İstanbulu’nun merkezî yerinde, birinci tepe üzerinde IV. yüzyılda ahşap çatılı bir bazilika biçiminde 15 Şubat 360’ta tamamlanmış iken sonradan değişik sebeplerle pek çok kez tahribata ve tamirata maruz kalmış ve nihayet Bizans İmparatoru Iustinianos tarafından 27 Aralık 537 günü büyük bir törenle tekrar açılmıştır.

1402’de İstanbul’a gelen İspanyol elçisi Clavijo’ya göre Ayasofya harap ve bakımsız bir halde idi. İstanbul’un fethi ile adeta kaderine terkedilmiş şehrin bu en büyük mâbedi Hagia Sophia Kilisesi Fâtih Sultan Mehmed’in eliyle Ayasofya adıyla fethin sembolü olarak camiye çevrilmiş ve ilk cuma namazı da burada kılınmıştır. Cami olduğu süre içinde Ayasofya, ramazan aylarında bilhassa teravih namazında çok kalabalık bir cemaatin toplanmasına imkân verir ve padişahın da katıldığı Kadir geceleriyle bayram namazlarında muhteşem bir görünüş arz ederdi...

Yazının tamamını okumak için tıklayınız

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?