Bakiler: "Mustafa Kemal bunların putudur, eleştiriye tahammülleri yok"

Şiirlerini bir çok insanın ezbere bildiği ve herkesin saygı duyduğu Şair Yavuz Bülent Bakiler'in geçen yıllarda verdiği bir röportajda, Türkiye'de kimsenin bir şey anlatamadığı, kimsenin karşı karşıya gelmek istemediği insanlar olan Atatürk yobazlarıyla ilgili söyledikleri sosyal medyada yeniden hatırlandı. Şaitliği kadar düşün adamlığıyla da bildiğimiz Bakiler, mütedeyyin ve Müslüman çevrelerce yaşayan en büyük Türk şairi olarak kabul görülmektedir.

Bakiler: "Mustafa Kemal bunların putudur, eleştiriye tahammülleri yok"

'Şaşırdım kaldım işte' şiiriyle bütünleşen Bakiler, geçen sene GZT'ye bir röportaj vermişti. İlerleyen yaşından ötürü artık konferans ve etkinliklere pek katılmayan Bakiler'in bu röportajı bir çok insan tarafından büyük bir ilgiyle izlendi. Röportajda, Türkiye'deki Milliyetçilerin yaklaşımlarıyla ilgili sorulara, Bakiler'in verdiği cevaplar çok önemliydi.

'Türkiye'de düşünce' konusunda ilgili söyledikleriyle çok önemli noktalara değinen Bakiler, Türkiye'nin komşu ülkeleriyle ve Orta Doğu'da asker bulunduran devletlerle bir denge politikası izlediğini belirterek ;

"Amerika dost gibi gözüküyor ama dost olmadığı ortada. Bizim onlarla menfaate dayalı münasebetimiz olabilir ancak. Sovyetlerden o dönem çekinildiği için Batı’ya dönülmek mecburiyetinde kalındı. Ama Bağdat Paktı’nın kurulması ve dağılmasında, 27 Mayıs’ta nasıl dahli olduğu aşikâr. Adnan Menderes Ortadoğu’da lider devlet olmamız için Bağdat Paktı’na girdi. Irak, İran, Pakistan ve biz varız. Bu dört devlet arasında büyük devletlerin oyunları oldu. Irak’ta bir hükümet darbesi yaşandı. İran’da Şah devrildi. Türkiye’de askerî darbe oldu. Arkasından Pakistan ikiye bölündü. Bütün bunlar tesadüfen mi meydanı geldi? Türkiye ne zaman Ortadoğu’da kuvvetlense kayıtsız şartsız büyük devletler müdahale ediyorlar." dedi.

TÜRKİYE'Yİ BÖLMEK İÇİN 100 PLAN!

Türk milliyetçilerinin Amerika’dan destek almadığını ifade eden Bakiler;

 "1955’te yüksek tahsil için Ankara’ya gittiğimde 3 Mayıs’ta zulüm görmüş ağabeylerimizden bunu dinlerdim. Hiçbirinden böyle bir açıklama duymadım. 3 Mayıs sonrası komünist hareketlere Sovyetlerin nasıl arka çıktığına bizzat şahit oldum. Bakın Romen devlet adamı Djuvara Türkiye’yi Bölmek İçin 100 Plan isimli bir kitap yazdı ve bunu Fransa’da Sorbonne Üniversitesi’nde sunarak tarih doktoru unvanını aldı. Kitap Türkiye’de basıldı ve satılıyor ancak gençlerin haberi yok. Doğu ve Batı dünyası bize hasmâne duygularla yüklü." ifadelerini kullandı.

NEDİR BU İSMETLERDEN ÇEKTİĞİM? BİRİ HÜRRİYETİMDEN BİRİ ZÜRRİYETİMDEN!

Bakiler kendisine yöneltilen 'Görüştüğünüz milliyetçiler İnönü devrine nasıl bakıyorlardı?' sorusuna ;

Hiçbiri CHP’ye ve İnönü’ye yakınlık duymuyor, hepsi büyük bir öfke besliyordu. Serdengeçti bunların başında gelir. Onun bir esprisi var. Evlendi, çocuğu oldu ve çocuğu vefat etti. Yakınlarına -karısının adı İsmet’ti- “Nedir bu İsmetlerden çektiğim, birincisi hürriyetimden, ikincisi zürriyetimden etti” derdi.

VAY ATATÜRK DÜŞMANI!

Atatürkçülerin pek sevmediği isimlerden olan Bakiler, kendisine sorulan son soruda, aslında Türkiye'deki girift 'Atatürk milliyetçisi' kavramının gerçek Milliyetçileri ne denli tehlikelerle karşı karşıya bıraktığını da bizlere gösterdi. 

'Son olarak milliyetçiler açısından CHP’nin tek partili yıllarını değerlendirir misiniz?' sorusunu cevaplandıran Bakiler;

"Onlar “Bu vatanı biz kurtardık, biz idare ederiz” diyorlardı. O bakımdan başka siyasî partilerin kurulmasına izin vermediler. Kurulanları da kapatıp iftira attılar. Çünkü kendilerine muhalefet etmek vatana ihanetti. 1950’de CHP çok büyük bir hezimete uğradı. Bu defa “Kim ki CHP’lidir, Atatürkçüdür; kim ki değildir, Atatürk düşmanıdır” demeye başladılar. Bu safsata maalesef 2017’de de devam ediyor. Mustafa Kemal’in icraatlarını eleştirdiğim zaman “Vay Atatürk düşmanı” diye saldırıyorlar. Mustafa Kemal bunların putudur, eleştiriye tahammülleri yoktur. Zamanında Mustafa Kemal de böyleydi, kendisini kim eleştirdiyse siyaset dışına ‘zorla’ çıkarıldı."

Haber Vakti

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2020, 20:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5