banner30

banner29

Balfour Deklarasyonu nedir? Nelere yol açmıştır?

Filistin'de İsrail devletinin kurulmasına zemin hazırlayan "Balfour Deklarasyonu"nun üzerinden 100 yıl geçti. İşte birçok kişinin cevabını araştırdığı, "Balfour Deklarasyonu nedir, ne zaman gerçekleşmiştir? Balfour Deklorasyonu'nun sonucu ne olmuştur?" gibi merak edilen soruların cevapları...

Dosya 02.11.2019, 10:35 02.11.2019, 11:12
Balfour Deklarasyonu nedir? Nelere yol açmıştır?

BALFOUR DEKLARASYONU NEDİR? BALFOUR DEKLARASYONU NE ZAMAN GERÇEKLEŞMİŞTİR? 

Balfour Deklarasyonu, İngiltere Dışişleri Bakanı Arthur Balfour‘un 2 Kasım 1917'de Yahudi liderlerden Lord Rothchild’e gönderdiği ve Filistin’de Yahudiler için devlet kurulmasının önünü açan bir mektuptur.

BALFOUR DEKLARASYONU'NUN AMACI NEDİR?

İngilizler Yahudi grupları kullanarak Birinci Dünya Savaşı’nda ABD ve Rusya’yı yanına çekmeye çalıştı. Bunun en önemli sebebi ise ABD Başkanı’nın iki danışmanı ve Sovyet devriminin iki numaralı ismi Leon Troçki’nin Yahudi oluşuydu.

İngilizleri Balfour Deklarasyonu’nu yayınlama konusunda ikna eden iki isim dikkat çekiciydi: Haim Weizmann ve N. Skolov. Bu iki isim, bölgede kurulacak Yahudi devletinin İngiltere’nin Orta Doğu çıkarları için de yararlı olacağı konusunda İngiliz yönetimini ikna etti. Bu arada Haim Weizman, 1949 yılında kuruluşunu ilan ettikten sonra İsrail’in ilk cumhurbaşkanı olacaktı.

BALFOUR DEKLARASYONU'NUN SONUCU NE OLMUŞTUR?

Balfour Deklarasyonu’nun ilan edilmesinin ardından 9 Aralık 1917 tarihinde İngilizler Kudüs‘ü işgal etti. Bunun sonucunda Filistin’e yoğun bir şekilde Yahudi göçü gerçekleşti. Balfour Deklarasyonu ile Yahudilere Filistin’de toprak sözü veren İngilizler, Şerif Hüseyin’e de bölgede büyük bir Arap devleti kurulması konusunda da söz vermişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?