banner29

Çamlıca Kulesi neden yandı? İş kazası mı? Yüksek frekans mı?

Yeni Çamlıca Kulesi'nde çıkan yangının ardından kule hakkındaki iddialar yeniden gündeme geldi. 'Kuledeki yangın 5G yüksek frekansı sebebiyle mi çıktı?' soruları sorulmaya başlandı. Yapılış gününden bugüne tartışmaların odağında olan KULE yoksa 5G baz istasyonu mu? Ve sabah ki yangın yüksek frekans nedeniyle mi çıktı? İşte detaylar...

Dosya 13.05.2020, 16:00 13.05.2020, 16:16
Çamlıca Kulesi neden yandı? İş kazası mı? Yüksek frekans mı?

NEDEN İHTİYAÇ DUYULDU?

Büyük Çamlıca'da görüntü ve çevre kirliliğine sebep olan mevcut anten direkleri kaldırılarak sayısal yayına geçiş sürecini sağlamak amacıyla Küçük Çamlıca'da tek bir anten kulesi yapım çalışmaları Mart 2016'da başlamıştı.

HEP TARTIŞILDI!

O süreçten sonra tartışmalar iki ana akımda yürüdü. İlki, ''mevcut yeni kuleyle görüntü kirliliği kalkacak ve TV-radyo yayınlarında yüksek kalite sağlanacak'' diyenler, diğer tarafta da mevcut yeni kulenin hem şekli ve hem de yapılış amacının farklı maksatları barındırdığını gündeme getirenler!

''İBLİS KULESİ! MASONİK KULE!''

Yapılış süresince Yeni Çamlıca Kulesi hakkında ''İblisi kule yükselmeye devam ediyor'' başlıklı haberler gazetelerde sür manşetlerde yer buldu. Kulenin ''Masonik öğeler'' taşıdığı iddia edildi. Yılan başı figürüne benzetildiğinden cinsel çağrışımlara kadar bir çok konu gündeme getirildi. Ve en son koronavirüs nedeniyle ortaya atılan 5G tartışmalarıyla da iddiaların yönü değişti.

YENİ ÇAMLICA KULESİ ASLINDA 5G BAZ İSTASYONU MU? 20 KULE DAHA YAPILACAK! NEDEN?

Türkiye genelinde Çamlıca Kulesi gibi 20 kulenin daha yapılacağı belirtiliyor. Yapılacak kuleler 5G baz istasyonu olacağı yönünde iddialar var. İstanbul’a, Çamlıca Kulesi’nin yanı sıra 2 yeni kule daha yapılacak. Bu kulelerden biri Adalar’da bir diğeri ise Büyükçekmece’de olacak. Üçlü verici merkezi tüm İstanbul'u kapsayacak. Yayın kuleleri sadece İstanbul’da değil 20’yi aşkın yerde yapılacak. Bu kapsamda Ankara Cebeci’de bulunan direklerin yerine de kule dikilecek. Projesi hazırlanan kulenin de İstanbul’daki gibi anıtsal olması planlanıyor. Çanakkale Kulesi'nde ise altyapılar tamamen biterken, uydu fırlatma rampası gibi bir mimariye sahip olan kulenin 2020 başında hizmete girmesi planlanıyor.

Bu şekilde devasa kulelerin yapılacak olması ve Elon Musk uydularının İstanbul semalarından geçtiği iddiaları ve tam 42 bin uydunun dünya yörüngesine yerleştirileceği konuşulurken, Avrupa'lı bağımsız bilim adamları ve teorisyenlerin 5G ve koronavirüs arasındaki irtibatı deşifre eden açıklamaları akıllara bir çok soruyu getirdi. Vatandaş '5G ne kadar güvenli ve Yeni Çamlıca Kulesi dahil tüm bu yapılacak kuleler 5G baz istasyonları mı?' sorularını sormaya başladı.

SADECE ÇAMLICA KULESİ DEĞİL İGA KULESİ'DE TARTIŞILMIŞTI

3. Havalimanının İGA Kulesi hakkında da itirazlar gelmiş ve ''Başkaldıran bir yılanı ve erkliği sembolize eden formu'' var denmişti.

HABERVAKTİ.COM/ÖZEL HABER

Yorumlar (2)
H.Hüseyin ALTIN 13 ay önce
Ya abdurrahman abi yaşlandıkça dedikodu türü yazılar yazmaya başladın haa. Yok şöölemiydi yok böölemiydi ya bırak bi düzgün gerçekçi bi yazı yaz artık.
Reşat Altekin 13 ay önce
Çok güldüm bu yazı gerçekten çok saçma olmuş
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?