CHP'li meclis üyelerinin 'ırkçı' kararına kaymakamlıktan veto!

Antalya'nın Gazipaşa ilçesinin CHP'li belediye meclis üyeleri tarafından alınan ilçedeki plajlara Suriyelilerin sokulmaması yönündeki 'ırkçı' karar; kaymakamlık tarafından hukuka aykırı bulunarak, uygulamaya sokulamayacağı belirtildi.

CHP'li meclis üyelerinin 'ırkçı' kararına kaymakamlıktan veto!

Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde belediye meclis toplantısında CHP’li Meclis Üyesi Ulaş Özgen’in “Suriyeliler halk plajlarına alınmasın” başlıklı önergesi, AK Parti ile MHP meclis üyeleri ret oyuna rağmen 12 üyenin “evet” oyuyla kabul edilerek, Suriyelilerin ilçe sınırları içerisinde halk plajlarına girişleri geçtiğimiz gün yasaklanmıştı.

KAYMAKAMLIK: KARAR 'YOK' HÜKMÜNDEDİR

Skandal kararın ardından Gazipaşa Kaymakamlığı yaptığı açıklamayla, söz konusu kararın yok hükmünde olduğu belirtildi. Gazipaşa Kaymakamlığı tarafından yapılan açıklamada "3621 sayılı Kıyı Kanunu'nun 5. maddesine göre kıyılar, devletin hüküm ve tasarrufu altındadır. Kıyılar, herkesin eşit ve serbest olarak yararlanmasına açıktır ve yine 6. maddesi kıyı, herkesin eşitlik ve serbestlikle yararlanmasına açık olup bu konuda belediye meclisine yetki verilmediği sürece belediye meclisinin bu konuyu gündeme alıp oylama yetkisi bulunmamaktadır. Böyle bir karar anayasa, kanun ve uluslararası sözleşmelere de aykırı olduğundan alınmış olsa bile yok hükmünde olacak ve uygulama hükmü bulunmayacaktır." ifadeleri yer aldı.

BAŞKAN KARARI MECLİSE İADE ETTİ

Tartışmaların yükselmesi ve 'ırkçı' izleniminden kurtulmak isteyen Gazipaşa Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, "Sığınmacı Suriyelilerin halka açık plajlara alınmaması ya da onlar için ayrı bir bölge ayrılması yönündeki meclis kararına katılmıyorum. Hukuka da uygun bulmuyorum. Bu nedenle Belediye Kanunu'nun bana verdiği yetkiye istinaden yeniden görüşülmek üzere meclise iade ettim bugün itibarıyla" açıklamasında bulundu.

CHP'Lİ ÜYEDEN MHP'Lİ SÖZCÜYE 'NEDEN IRKÇILIK' YAPMIYORSUN YÖNÜNDE SİTEM!

CHP'li meclis üyesi Ulaş Özgen'in gündem dışı verdiği önergeyle ilgili açıklama yaparken MHP'li vekile adeta 'neden ırkçılık yapmıyorsun' diyerek sitemde bulundu. Kendi vatanımızda gurbetçi konumuna düşebiliriz diyen Özgen,''Özellikle MHP sözcüsünün açıklamalarını kendilerine yakıştıramadım. Ben hala plajlara zabıtra görevlisi tahsis edilmesini, Suriyelilerin plaja alınmamasını ve kendilerine tahsis edilen plajlara gitmesini teklif ediyorum.'' ifadelerini kullandı.

Haber Vakti

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2019, 19:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5