banner29

Churchill ile Fleming hakkında uydurulan hikayenin aslı var mı?

Daha önce defalarca yalanlanan bir şehir efsanesi yine sosyal medyada hortlatıldı. Eski İngiltere Başbakanı Winston Churchill ile Penisilin'in mucidi Alexander Fleming arasında geçen uydurma hikaye bir kez daha yalanlandı.

Dosya 06.07.2019, 17:27 08.07.2019, 18:44
Churchill ile Fleming hakkında uydurulan hikayenin aslı var mı?

Daha önce birçok kez yalanlanan Eski İngiltere Başbakanı Winston Churchill ile Penisilin'in mucidi Alexander Fleming arasında geçen uydurma hikaye bir kez daha hortlatıldı.

TAKİPÇİ KASMAK İÇİN YALAN YANLIŞ DİNLEMİYORLAR

Bazı sosyal medya hesaplarının takipçi toplamak adına, çok sayıda gerçek dışı olayı gerçekten yaşanmış gibi lanse ettiği herkes tarafından bilinen bir gerçek. Bir twitter kullanıcısı bu hikaye yeniden hortlatarak, sosyal medyada dikkat çekmeye çalıştı.

Churchill ile Fleming arasında geçen uydurma hikaye kısaca şu şekilde:

Fleming adlı fakir çiftçi, bir çocuğu bataklıktan kurtarır. Çocuğun zengin babası, bu iyiliğe karşılık olarak Fleming'in oğlunun okul masraflarını üstlenir. Çocuk iyi okullarda okur. Londra'daki St. Mary Hastanesi Tıp Okulu'nu bitirir. Bu çocuk Alexander Fleming'tir... Yıllar sonra, zengin adamın bataklıktan kurtulan oğlu, zatürree olduğunda, hayatını, Fleming'in bulduğu penisilin kurtarır. Zengin adamın oğlu, büyük siyasetçi Sir Winston Churchill'dir.

HİKAYEDEKİ GERÇEKLER NELERDİ?

Öyküde yer alan bilgilerden sadece Alexander Fleming'in bir çiftçinin oğlu olması, St. Mary Hastanesi Tıp Fakültesine gitmesi ve (elbette) penisilini bulması doğruydu. Diğer tüm bilgiler ise uydurmaydı. O kadar ki, II. Dünya Savaşı sürerken, Başkan Roosevelt ile buluşmak üzere 1943'te çıktığı Kahire seyahatinde zatürree olan Churchill, penisilinle değil, M&S adlı başka bir ilaçla tedavi edilmişti.

NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Öykü ilk kez 1944 yılında Coronet adlı bir ABD dergisinde, "Dr. Hayatkurtaran" başlığıyla yayınlanmıştı. Uydurmayı kaleme alan ise Arthur Gladstone Keeney adlı ABD'li bir gazeteciydi.

Winston Churchill ve Alexander Fleming üzerinden anlatılan hikaye şöyle:

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?