banner29

Çözüm Oda TV'nin kapatılması mı? Hukuk! Ama nasıl?

Geçtiğimiz günlerde OdaTV'nin şehit MİT mensubunu deşifre etmesinin ardından yürütülen soruşturma kapsamında ODATV'ye erişim engellendi. Bu erişim engeli ne kadar doğru, çözüm mü yoksa başka sorunları da mı beraberinde getirecek?

Dosya 06.03.2020, 16:32 06.03.2020, 20:03
Çözüm Oda TV'nin kapatılması mı? Hukuk! Ama nasıl?

Geçtiğimiz günlerde OdaTV'nin şehit MİT mensubunu deşifre edici haberinin ardından yürütülen soruşturma kapsamında OdaTV'ye erişim engellendi. ''Peki bu erişim engeli ne kadar doğru? Ve bu tür durumlarda çözüm mü?'' sorularına HaberVakti Genel Koordinatörü Bülent Deniz cevap verdi.

YARGILAMA DOĞRU, YAYINA ERİŞİM ENGELİ TARTIŞMAYA YOL AÇABİLECEK BİR KARAR!

OdaTV'nin Libya'da şehit düşen MİT mensubunu deşifre etmesi tepki çekerken, olayla ilgili yürütülen soruşturmada haberi yapan CHP Manisa İl Başkan Yardımcısı Bektaş Kılınç'ın kızı muhabir Hülya Kılınç ile OdaTV Haber Müdürü Barış Terkoğlu tutuklanırken OdaTV Genel Yayın Yönetmeni de gözaltına alınmıştı. Haberle ilgili hukuki sürecin devam etmesi ve söz konusu haberin yayından kaldırılmasının doğru bir karar olduğu vurgulanırken, Oda TV'nin yayınına erişim engelinin getirilmesi tartışmalara yol açtı.

MİT KANUNA GÖRE 3 YILDAN 9 YILA KADAR HAPİS CEZASI

Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu'nun 27. maddesinde; MİT mensupları ve ailelerinin kimliklerini, makam, görev ve faaliyetlerini herhangi bir yolla ifşa edenlerin üç yıldan dokuz yıla kadar hapis cezası verileceği açıkça ifade ediliyor.

ODATV MÜDAVİMLERİNİ ENGELLEMEYECEKTİR

Yaşanan gelişmeyle ilgili HaberVakti Genel Koordinatörü Bülent Deniz süreci yorumladı. Deniz, ''OdaTV'ye karşı gerçekleştirilen  yayına erişim yasağının günümüz teknolojisinde bir karşılığı olmadığı gibi, müdavimlerinin de tepkilerinin artmasına da yol açabilir. Bir haberde yapılan yanlışla ilgili muhataplar hakkında yasal sürecin devam etmesi doğru bir karar ama yayına erişim yasağı tartışmalı bir durumdur. Ergenler dahi VPN kullanarak tüm erişim yasaklı site ve platformlara ulaşabilirken OdaTV müdavimlerini bu yasak engellemeyecektir. OdaTV yayıncılık anlayışıyla 'sütten çıkmış ak kaşık' değil, yayınlarının bir kısmını eleştiriyor ve yaklaşımlarına da katılmadığımız zamanlar sıklıkla olmakta. Toplumda bir şekilde karşılığı olan bir haber sitesine karşı böyle bir tavrın gerçekleştirilmesi çözüm getirir mi? Asıl soru bu. OdaTV ismi gider, başka bir isimle yayına devam edilir. Sadece tabela değişir.'' ifadelerini kullandı.

TERS TEPEBİLİR

''Bir partinin mensubunun açıklama ve tavırlarıyla bu ülkede parti kapatmaların yaşandığını unutmayalım.'' uyarısında bulunan Deniz, ''Zor günlerden geçmiş yakın bir tarihe sahibiz. AK Parti iktidarları dönemi bu anti-demokratik uygulamaların pasifize edildiği dönemlerdir. Yayınlanmış olan haberden dolayı bir yargı süreci başlamıştır. Doğru olan budur. Ancak OdaTV'nin yayın erişimi yasağı "yargı sonucu beklenmeden ceza verilmiş" gibi bir intiba oluşturunca bir takım mahfiller de bu durumu iktidar aleyhine kullanmaya başladılar.  Ülkenin en çok okunan haber sitelerinin arasında yer alan ve bu güne kadar özellikle FETÖ'ye karşı mücadelede bir duruş sergilemiş olan bir sitenin yayıncılarının yaptığı tasvip edilemez ama bir çok özelliği barındırması nedeniyle kapatılmış olması kamuoyunda ters tepkiye sebebiyet verebilir mi? Bunu göreceğiz.'' açıklamasında bulundu.

SÜRECİ TAKİP EDECEĞİZ

''Unutmayalım ki 'haddinden fazla şiddet gayedeki hikmeti yok eder!'' diyen Deniz, ''OdaTV'nin haberi yanlıştır. Kabul edilemez. Sorumluları hukuk karşısında hesap vermelidir. Ama yayın durdurmak "gayedeki hikmeti yok edebilir!" Ayrıca yakın zamana kadar çok sayıda MİT görevlisi FETÖ tarafından deşifre edildi. Bunlar hakkında herhangi bir hukuki soruşturma yapıldı mı? 7 Şubat MİT Krizi davasında bir MİT mensubumuzun fotoğrafları çarşaf çarşaf yayınlanmıştı. Üzerinden kaç sene geçti? 8 yıl! 8 yılda karar veremediğin aynı suça, bir günde karar verirsen kamuoyu "Neden" diye sormaya başlar. Bu ülkede halen bir takım "FETÖ'cülere dokunulmadı" diye düşünen bir kesim var ancak aynı suçu işleyen OdaTV'ye "Bir gün içerisinde hukuki yaptırımlar uygulandı" imajı oluştu. Kamuoyu en çok buna dikkat ediyor ve sosyal medyada en çok bu bakış açısı öne çıkartılıyor. Bir siteye erişim yasağı, bir mahkumu hapse attığını söyleyip arka kapıdan istediği zaman hapishaneden çıkmasına göz yummaya benzer. Süreci takip edeceğiz. Kimse canfeda çalışan istihbaratçı vatan evlatlarımızı zora sokamaz. Bırakın yaşayanına, şehadetinden sonra bile aziz hatırasına gölge düşüremez." ifadelerini kullandı.

HaberVakti

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?