Demokrasi doğduğu beşikte öldü! Vekiller oyuncu, meclis tiyatro...

İngiltere'de Boris Johnson hükümeti, Kraliçe 2. Elizabeth'ten, Eylül ayında tatilden dönerek çalışmaya başlaması planlanan Parlamento'yu askıya almasını talep etmiş, Kraliçe de talebi onaylamıştı. Söz konusu olay dünya gündemine bomba gibi düşerken 'Demokrasi doğduğu beşikte öldü' yorumları yapıldı.

Demokrasi doğduğu beşikte öldü! Vekiller oyuncu, meclis tiyatro...

İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın, ülkenin Avrupa Birliği'nden çıkış sürecinde (Brexit) muhalefetin seçeneklerini sınırlayıp anlaşmasız Brexit karşıtlarının manevra alanını daraltmayı amaçlaması tüm dünyayı şoke etti.

BREXİT KARŞITLARINI ENGELLEMEK İÇİN...

Eylül ayında tatilden dönerek çalışmaya başlaması planlanan İngiliz Parlamentosu'nu askıya alınması talep edilmiş, Kraliçe 2. Elizabeth de talebi onaylamıştı. İngiliz Parlamento'nun 9 ile 12 Eylül arasında bir tarihte askıya alınmasına ve 14 Ekim'de tekrar çalışmaya başlamasına karar verilmişti. Böylece milletvekillerinin 31 Ekim'deki Brexit öncesinde İngiltere'nin AB'den bir anlaşma olmadan ayrılmasını engelleyecek adımlar atması için önlerinde çok az bir zaman kaldı.

İNGİLTERE'DE DEMOKRASİ YOK

Yaşanan gelişmelere en büyük tepki Brexit karşıtı gazetelerden gelirken adeta isyan sesleri yükseldi. Demokrasinin beşiği olarak bilinen İngiltere'de yaşanan bu süreç, demokrasiyle yönetilen ülkelerin kendilerini sorgulamaya başlamalarına neden oldu. Konuyla ilgili sosyal medyada yorum yapan yerli ve yabancı kullanıcılar, İngiltere'de demokrasinin olmadığını halen daha Kraliçe'nin ülkeyi tek başına yönettiğini ifade etti.

MECLİS DEĞİL TİYATRO

İngiltere'de yaşanan ve tüm dünyayı sarsan olayla ilgili haber sitemiz yazarı Muhammed Köse de sosyal medya hesabından konuyla ilgili çarpıcı ifadeler paylaştı. İngiltere'nin demokrasinin beşiği olarak bilindiğini belirten Köse, ''Şimdi İngiltere hükümeti monarşik demokrasinin parlamentosunu kapatınca, kraliçe de bunu dolaylı olarak onaylayınca, vekillerin oyuncu meclisin tiyatro olduğu mu anlaşılmış oldu? Demokrasi doğduğu beşikte ölmüş diyorlar. En çok yurdum liberal demokratlarına acıyorum böyle zamanlarda; hayır nerde ne gördülerse nasıl böyle demokrasi imanları var anlamıyorum. Sahi demokrasi sandık değildi, çoğunluk düzeniydi, değil mi?'' ifadelerini kullandı.

HaberVakti

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2019, 12:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5