banner30

banner29

Devlet merkez açınca çocuk suçlu oranı düştü

Hükümetin açtığı Çocuk Gelişim Merkezleri, çocuk suçluların sayısında düşüşe neden oldu.

Dosya 10.05.2007, 01:04 25.07.2019, 17:35
Devlet merkez açınca çocuk suçlu oranı düştü

Çocuk suçlarında kapkaç ve gasp azalırken, narkotik ve terör artış gösterdi.

Toplumda sürekli gündeme gelen küçük yaşta çocuklara suç işletilmesi ve bunların yakalanarak çocuk yurtlarına gönderilmesi herkesin bildiği ve tartışılan bir sorun. Bu sorunu çözmek için toplumun farklı kuruluşları tarafından birçok farklı çalışmalar yapıldı. Ailelere cezalar kesildi, çocuklara kurtulmaları için birçok şans verildi ve Çocuk Gelişim Merkezleri'ne gönderildi. Bunların hiçbirisi istenilen sonucu vermedi. Son olarak ise suça itilmiş çocuklar için bir merkez kuruldu. 0-14 yaşları arasındaki suça itilmiş çocukların rehabilite edildiği bu merkez sayesinde 0-12 yaş arasındaki suç işleme oranı düştü. Bu nedenle çocukların işlediği suçların rengi de değişti. 0-18 yaş arası çocukların suç oranlarında ilk 10'a narkotik suçlar, cinsel suçlar ve yaralama girdi. Kemerburgaz Ağaçlı köyünde yapılan Ağaçlı Çocuk ve Gençlik Merkezi'nin çalışmaları meyvesini verdi ve çocukların tekrar suça karışmasına engel oldu.

Çocuk suçlular arasında dolandırıcılık, kapkaç, gasp ve soygun azalırken narkotik suçları, terör suçları, yaralama ve darp gibi suçlar arttı. 2006'da 348 olan dolandırıcılık 2007'de 3'e indi. 247 olan gasp ve soygun 190'a düştü. Öte yandan 2006'da 99 olan narkotik suçlar 211'e yükseldi. tehdit 57'den 75'e, darp 240'tan 269'a yaralama ise 285'ten 316'ya çıktı.

Çocuklar yaşları küçük olduğu için aileleri ya da suç örgütleri tarafından kullanılan bu çocuklar kısa zamanda birer suç makinesine dönüşebiliyor. Daha önce Çocuk Mahkemesi'ne çıkartıldıktan sonra tedbiren bir yetiştirme yurduna gönderiliyorlardı. Bu yurtlardan da çok kısa bir süre sonra kaçıyorlardı. Suça itilmiş çocukların kimsesiz çocuklarla aynı çatı altında kalması eleştiriliyordu. Ayrıca bu çocuklar o yurtlarda rehabilite edilemiyorlardı. Kemerburgaz Ağaçlı köyünde yapılan Ağaçlı Çocuk ve Gençlik Merkezi'nde bu çocukların rehabilite olması için en küçük ayrıntılar bile düşünülmüş. merkezde 25 meslek elemanı görev yapıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?