Dilipak'tan deizm yorumu: Din ritüel, seremoni ve ikonalara indirgendi!

Bülent Deniz'in hazırlayıp sunduğu Abdurrahman Dilipak'ın yorumlarıyla katıldığı Derin Gerçekler programında bu hafta yine önemli konular ele alındı. Dilipak gençliğin asıl probleminin Agnostisizm olduğuna dikkat çekerek din algısının ölçütleri ve gençlerin neden deizme yöneldiğini anlattı.

Dilipak'tan deizm yorumu: Din ritüel, seremoni ve ikonalara indirgendi!

Türkiye'nin deneyimli gazetecilerinden Abdurrahman Dilipak'ın yorumlarıyla katıldığı, Bülent Deniz'in sunduğu Derin Gerçekler programında haftalık gündemden öne çıkan başlıklar konuşuldu.

Hastanelerin hedef alınması ve akademisyen cinayetleri Kosova operasyonuna misilleme mi? Dilipak'a sosyal medya üzerinden neden algı operasyonu yapılıyor?

Türkiye nükleer güç mü oluyor? S-400 anlaşması ve Akkuyu Nükleer Santarilinin Türkiye için önemi ne? Yanlış din algısının sonuçları neler, gençlik deizme mi yöneliyor?

Suudi Arabistan'dan kumar görüntüleri ılımlı İslam akımının bir sonucu mu? Fehmi Koru'nun Abdullah gül çağrısını nasıl okumalıyız?

Filistin'de devam eden Büyük Dönüş Yürüyüşü'nde son durum nedir, direnişin sembolü haline gelen çocuk direnişçinin hikayesi ne?

BİR BAŞKA SORUN AGNOSTİZM!

Haber Vakti'nin manşete taşıdığı "Gençlik deizme yöneliyor! Peki ne yapmalı?" başlıklı haberi değerlendiren Dilipak asıl sorunun Agnostisizm olduğuna dikkat çekti: "Çok daha kötü, ağır ve vahim olan insanların neye inanacağını şaşırması Agnostisizm geliyor! Bu Din Benim Dinim Değil kitabımda 'Americano İslam geliyor' diye açık bir şekilde anlatmıştım. Birinin dediğini öteki yalanlayarak etki gücünü dibe vurduracak. Ve sonunda da insanlar neye inanacaklarını şaşıracaklar. Yani İslam adına herkesi konuşturacaklar.."

Bülent Deniz'in toplumsal bir cinnet hali yaşandığını, en çok konuluşan konunun din olduğunu hatırlatmasının ardından aile krizlerinin buna neden olduğunu iafe eden Dilipak: "Haram olmayan her şey mübah. Biz geldik helal-haram arasına sıkıştık. Helal olması için bir şeyin Kur'an ve Sünnette delili olması lazım. Hayatın yüzde doksanı helal-haram alanın dışında. Haram olmayan her şey mübahtır. Her şeyin başına bir İslam koyuyoruz. İslam suyu, İslam portakalı.. Allah bu kuralları koydu. Bütün insanlık için doğru olan budur. Alemlere rahmet olarak gönderilen bir Peygamber'in ümmeti olma misyonunu bir kenara bıraktık. Yahudilikten gelen koşer mantığı ile bir yerlere savruluyoruz.." dedi.DİN RİTÜEL, SEREMONİ VE İKONALARA İNDİRGENDİ

"Ameli alanda mı, Zihinsel alanda mı bir Yahudileşme temayülüne doğru yönelim var?" sorusu üzerine Dilipak her alanda bir bozulma olduğunu ve dinin ritüel, seremoni ve ikonalara indirgendiğini söyledi. "Çok görkemli bir Mevlid Kandili kutlaması insanlara manevi bir tatmin sağlıyor. Gerçeğin yerine ikâme edilen 'hoşluk' sağlıyor. Namaz kılmıyor ama Peygamberinin doğum gününü kutlamak ona çok büyük bir haz veriyor. Din etno-kültürün aidiyeti şeklinde tezahür ediyor.."

Programın tamamını izlemek için tıklayınız..

 

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2019, 19:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5