banner29

Dilipak'tan tarihi uyarılar! Önemli iddialar!

Köşe yazıları ve yaptığı açıklamalarla yaşanan ekonomik krizi farklı bir açıdan yorumlayan ve ''dış etkenler kadar içeride birileri tarafından yapılan yanlışların ve manipülasyonlarında var olduğunu'' söyleyen Dilipak'a, tartışmaya sebeb olan iddialarını sorduk! Dilipak, kriz ve finansal saldırıları bakın nasıl yorumladı...

Dosya 16.08.2018, 16:40 14.06.2019, 19:18
Dilipak'tan tarihi uyarılar! Önemli iddialar!

Haber Vakti, Dilipak’a tartışmaya sebeb olan iddialarını sordu:

KRİZ BİLİNİYOR MUYDU?


Kriz hız keserken Krizin sebeb olduğu sonuçlar ve Krizin planlı bir operasyon olup olmadığı, bilinip bilinmediği tartışılmaya devam ediyor. Bu konu hakkında yazısı ile tartışmayı alevlendiren gazeteci yazar Abdurrahman Dilipak’a sorduk: Kriz öngörülemedi mi? Yoksa tedbir alınmış mıydı? Varsa nerede hatalar yaptık? Tek başına Trump ve Amerikan operasyonu ekonomimizi çökertebilir mi? Nasıl direndik?

''PERŞEMBE’NİN GELİŞİ ÇARŞAMBA’DAN BELLİDİR.''


- Sayın Dilipak, ekonomik tüm gelişmeler leyhte iken aleni bir saldıraya maruz kaldık! Gezi olaylarında yaşandığı gibi, tam bağımsızlık yolunda ilerlerken kim-ler yürüyüşümüzü engellemek istedi?

DİLİPAK: 47 yıllık gazeteciyim, finans dünyasında da her seviyeden tanıdıklarım var. Kamu, özel, faizsiz finans kuruluşu, her kesimden insanlar bunlar. Sorarım ararlar. Bir de biliyorsunuz “Finansal Tetikçilikle Mücadele Platformu” diye bir platform var, onlarla da ilişkim var. Hala üst düzey yöneticiler, emekli arkadaşlar, iş dünyasından tanıdığım insanlar var. Döviz işi yapanlar var. Herkeste bir telaş vardı. Perşembe'nin gelişi Çarşamba'dan belliydi!

-Kriz öngörülebildi mi?

-DİLİPAK: Bunlar bir anda, durup dururken, birinin kafasına esti diye olan işler değil. Adım adım geliyor. Ben dolarda 6.40’ı hedeflediklerini biliyordum. Bu bayram sonrası hedefti, çok kısa sürede bu hedefe ulaşınca, 7.40 hedeflediler. İşin çok yönlü değerlendirilmesi lazım.

- Operasyonu halkımız nasıl algıladı?

- DİLİPAK: Bu işin bir FED ayağı var, Bir Rothchild ayağı, bir seçim ayağı, bir LİBOR ayağı, bir IMF, Dünya Bankası, DTÖ ayağı var.. Bizim bu kadar direneceğimizi tahmin edemiyorlardı. Çünkü bu işin içeride de destekçileri var. Halk bu olayı yeni bir 15 Temmuz gibi algıladı. Bu önemli bir nokta. Halkın feraseti bir takım siyasi, bürokratik ve sektörel aktörlerden çok daha yüksek. Çok şükür evdeki hesapları çarşıya uymadı. Allah onları kendi kazdıkları tuzağa düşürdü. Şimdi tartışılan Türkiye ekonomisi değil Amerikan ekonomisi ve Doların geleceği, NATO’nun geleceği, Uluslararası siyasi ve iktisadi düzen.

“İÇİMİZDEKİ BEYİNSİZLER” KİM?


- Sık sık içimizdeki beyinsizlerden söz ediyorsunuz, kim onlar? ''Bu işin, içeride de destekçileri var'' kim bu işbirlikçiler?

- DİLİPAK: Tırnak içinde bir tanım olarak Kur’ani bir kavram bu.. Sureti haktan gözüken, iki yüzlüler, yani hainler yanında, korkaklar, çıkarlarına göre hareket edenler ve bir de gafiller var.. Bu kriz tek başına batılıların çabası ile olamazdı. Gezi bileşenlerine benzer bir bileşenler topluluğu vardı, Finans sektörü çevresinden. İş adamlarından. Bunları tesbit etmek zor değil. Kimler para girişini engelliyor, kimler niçin para çıkartıyor? Piyasadan kim para topluyor? Döviz bürolarına bakmak gerek. Para transferi ile ilgili kişiler, kurumlar belli. Bitcoin yolu ile çıkanlara bakmak gerek. Zaten onlar vurunca düşüreceklerdi, kimsenin bu işin arkasını soruşturma mecali kalmayacaktı.

- Bizi düşürebildiler mi?

- DİLİPAK: Düşmedik, ayaktayız, o zaman derhal bu çevreleri tesbit etmeliyiz? Bakın işler bu noktaya gelene kadar, neden bu piyasadaki aktörler nereye gidiyoruz, ne yapmalıyız diye kendi aralarında bir network oluşturmadılar, harekete geçmediler. Bıçak kemiğe dayandı öyle harekete geçildi. ‘Bu iş patates soğan işi değil” diye yazdım. ‘Bayram öncesi et spekülasyonuna hazır olalım’ dedim, ne oldu? Gece yarısı İngiltere’den devreye girip manipülasyon yapıyorlar. Borsalar, bankalar kapalı, işlem yapıyorlar.

''BRETTON WOODS SİSTEMİNİ TARTIŞMAYA AÇMALIYIZ!''


- Size göre ne oluyor? Batılı kriterlerle daha ne kadar yürüyeceğiz? Milli bir yaklaşımı öngörüyor musunuz?


-DİLİPAK: “LIBOR ilk kez devreye girmiyor ki, neden bu dava açılmıyor, bundan sonra da açılmayacak mı? Yapanın yanına kar mı kalacak. Kalmamalı. Madem bu iş bu noktaya geldi, geri adım atmamalıyız. Sistemi sorgulamalıyız. Doların yapısı, statüsü, kaydi para, rezerv para, referans para olma özelliği tartışılmalı. Doların değerini değiştirdiniz mi, altında gümüş de, pirinç de, diğer para birimleri de değişiyor. Bretton Woods sisteminin tartışmaya açmalıyız. Paranın yapısını, niteliğini, Faizi, Merkez Bankası sistemini tartışmaya açmalıyız. “Bretton Woods kriterleri “değil, “Küçük Çamlıca Kriterleri”, ya da paranın ilk kullanıldığı yer olan Sart / Salih’lide bir konferans düzenleyip “Sart kriterleri”ni hayata geçirmeliyiz.

BU İŞ NEREYE GİDER?

Dilipak’a göre eğer dünya dolar kıskacından çıkarsa Dolarla birlikte ABD, ABD ile birlikte Kapitalizm çöker. Bu mümkün. Bugün normalde bu sistem içinde Dolar 3 TL gibi o cıvarda bir değer kazanması gerek. Ama sistem çökerse 1 Dolar 50 kuruş da etmez. Bu gün olmasa bile bir gün mutlaka dolar çökecek. Dolar Amerikan emperyalizminin, kapitalizmin hisse senedidir. Karşılıksız bir paradır. Büyülü bir kağıt parçasıdır. Tarihin en büyük finansal illizyonudur.
Bakın bir arkadaş söyledi. İstanbul altın rafinerisi altın ihraç ediyor, karşılık dolar olarak gelmiş, TL’ye çevirmek istiyor bir el onu engelliyor.. Hala bir el başarılı, dürüst cesur birilerini tasfiye edip, kendi kontrollerindeki isimleri köşe başlarına getirmek için çalışıyor. Bilişimde ,diğer stratejik kuruluşlarda da bu böyle. Neden bizim Milli Bilgi Merkezimiz, kamil anlamda bir süper bilgisayarımız yok. Niye hala Blockchange konusunu doğru düzgün gündeme alamadık. Niçin altın karşılığı sanal para konusunda bir ilerleme sağlayamıyoruz? Cevabını arayan sorular cevabını bulana kadar bu krizler yaşanmaya devam edecek. Taşlar toprağa bağlanıp, köpekler sokağa salınmamalı. İhanet çetelerinin cür’et ve cesaretini artıran, onlara şans ve fırsat sunanlar sadece dışımızdaki düşmanlar değil, içimizdeki işbirlikçi hainler ve gafillerdir.

HABERVAKTİ/RÖPORTAJ

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?