banner29

Ekranlardaki ahlaksızlığın dozu artıyor!

Tüketici Hakları Merkezi Genel Sekreteri Emel Öztürk, TV'lerde hayata geçirilmesi planlanan müstehcenlik dolu programla ilgili bir basın açıklaması yaptı.

Dosya 27.04.2007, 10:31 25.07.2019, 16:28
Ekranlardaki ahlaksızlığın dozu artıyor!

İşte TÜMER Genel Sekreteri Emel Öztürk'ün yayınladığı basın açıklamadı:

Yaşanan rayting kaygısı ve kavgası televizyon kanalları arasında her geçen gün kızışmakta ve birçok program/yarışma TV izleyicisi tüketiciye faydası veya zararı düşünülmeden ekranlarda gösterilmektedir.

Geçtiğimiz günlerde kamuoyunda çıkan haberlerde özel bir televizyon kanalında “Saklı kısmet” isimli bir yarışma programı başlatılacağı ve bu programda erkekler ve kadınların müstehcen olarak ekrana getirileceği belirtilmiştir.

Televizyon, sağlıklı-doğru-tarafsız haber alma ve eğitme-bilgilendirme amaçlarını güden bir iletişim aracıdır. Dolayısıyla toplumu kuşatan, genel ahlaka uygun, insanların aileleri ile birlikte hiçbir tereddüde mahal vermeksizin izleyebildiği birer iletişim aracı olmaya devam etmelidir.

Adı yarışma olan fakat içeriğinde izleyiciye hiçbir katkısı bulunmayan bu tarz programlar toplumda telafisi mümkün olamayacak zararlara yol açmaktadır. toplumumuzun genel yapısı göz önünde bulundurulduğunda bu tarz yarışmaların ancak kötü olgu/duyguları körüklemekten öteye gitmeyeceği aşikardır. Yarışma amacıyla düzenlenen ahlak dışı ve müstehcen programlar ekranlardaki çirkinliğin dozunu her geçen gün artırmaktadır.

Öncelikle yayınlanması düşünülen sözde yarışma programına TV izleyicisi tüketicilerin prim vermeyerek gerekli tepkiyi göstereceğine inancımızın tam olduğunu belirtmek isteriz. Zira kurumların hareket geçmesi için tüketicileri başta rtÜk olmak üzere tüm ilgili kurumlara şikayet etmeye davet ediyoruz.

Öte yandan konu hakkında RTÜK yetkilileri herhangi bir müracaat gerek duymaksızın hareket geçerek başlatılması düşünülen bu sözde yarışmanın ekrana gelmeden kaldırılmasını sağlamalı ve konu hakkında gerekli denetimlerini yoğunlaştırmalıdır.


 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?