banner29

Fahri Trafik Müfettişliği nedir ve nasıl olunur?

Polis ve jandarmanın dışında trafikte rapor tutma ve emniyete bildirme yetkilerine sahip olacak Fahri Trafik Müfettişliği tam olarak nedir?

Dosya 02.11.2019, 14:22
Fahri Trafik Müfettişliği nedir ve nasıl olunur?

Fahri Trafik Müfettişliği nedir?

Karayolları Trafik Kanunu'na göre, sürücülerin trafik kurallarına uyup uymadığını denetlemekle sorumlu olan polis ve jandarmaya yardımcı olmak isteyen vatandaşlara verilan tam addır.

Fahri Trafik Müfettişliği'ni kim veriyor? Fahri Trafik Müfettişliği'ni kimden alırız?

Müfettişlik, Emniyet Genel Müdürünün teklifi ve İçişleri Bakanının onayı ile uygun görülen kişilere, valiliklerce veriliyor.

Fahri Trafik Müfettişi'nin görevleri nelerdir?

Trafikte rapor tutma ve emniyete bildirme gibi hakları vardır.

Fahri Trafik Müfettişi nasıl olunur?

Fahri trafik müfettişi olabilmek için, en az 40 yaşında, yüksek okul mezunu, en az 10 yıllık sürücü belgesine sahip olmak, müracaat tarihinden geriye doğru toplam beş yıl içerisinde hakkında 100 ceza puanı uygulaması sonucu sürücü belgesinin geri alınmamış, kamu hizmetlerinden yasaklı olmaması gerekiyor.

Fahri Trafik Müfettişliği için nereye ve nasıl başvuracağız?

Fahri trafik müfettişi olmak isteyenler, ikametlerinin bulunduğu ildeki Trafik Denetleme Şube Müdürlüklerine müracaat edebiliyor. Başvuru sırasında , T.C. kimlik numarası, adres bilgileri, sabıka kaydı olmadığı beyanı, sürücü belgesi bilgileri, öğrenim durumu belgelerini yanlarında götürmelerine artık gerek kalmadı. İstenen bu belgeler ilgili kurumların sisteminden online olarak alınabiliyor. Bilgilerin ilgili kurum ve kuruluşlardan güvenli elektronik sistem üzerinden doğrulamasının yapılamadığı durumlarda ise, başvuru sahibinden ilgili belge talep edilebilecek.

Fahri Trafik Müfettişliği nasıl sonlandırılır?

Fahri Trafik Müfettişliği
Görev ve Çalışma Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle bir yıl süreyle trafik kural ihlali tespit tutanağı düzenlemeyen müfettişlerin görevi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?