Geçen yıl ayetlerle dalga geçilen festivale bu yıl geçit yok!

Van Valiliği, 2019 yılında yapılması planlanan geçen yıl Kur'an ayetleriyle dalga geçilen 'Gezgin Fest Van Gençlik Festivali'nin bu yıl yapılmasına izin vermedi. Habervakti'nin gündeme getirdiği skandalın ardından yaşanan gelişmeler Van halkını memnun etti.

Geçen yıl ayetlerle dalga geçilen festivale bu yıl geçit yok!

Şubat ayında 'Valilik yalanladı ama skandal festivalin biletleri satışta!' başlıklı haberimizin ardından, Van'daki STK'lar söz konusu festivalin yapılmaması için eylemler düzenleyerek olayı protesto etmişti. Van Valiliği de uzun süredir, biletleri satışta olan festivalin gerçekleşmeyeceğini geçtiğimiz gün duyurarak, skandalın tekrarlanmamasının önüne geçti.

Valilikten yapılan açıklamada, "Gezgin Fest Van Gençlik Festivali" adı altında geçen yıl gerçekleştirilen etkinliğe, kentin ekonomisine ve tanıtımına katacağı katkı, toplumsal kaynaşmanın pekiştirilmesi göz önünde bulundurularak valilik ve diğer kurumlar tarafından destek verildiği belirtildi.

Firma tarafından alınan güvenlik tedbirlerinin eksikliğine karşın, vatandaşların huzurlu ve güvenli bir ortamda etkinlik geçirmeleri amacıyla yaklaşık bin kolluk personelinin görevlendirilerek organizasyonun sorunsuz geçmesinin sağlandığı bildirilen açıklamada, bu süreç zarfında firma yetkililerinin ilgili kurumlarla yeterli koordinasyonu sağlamadığı vurgulandı. 

'KUTUPLAŞTIRICI TARTIŞMALARDAN UZAK DURMAYA DAVET EDİYORUZ'

Bu yıl da ilgili firmanın gerekli izinleri almadan sosyal medya aracılığıyla hazırlıklara başladığı, koordinesiz ve plansız hareket etmeye devam ettiği kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Vatandaşlarımızın hizmetleri kaliteli, etkin ve eksiksiz olarak alabilmeleri adına Gevaş Kaymakamlığımız tarafından firma temsilcileri ile görüşmeler yapılarak güvenlik başta olmak üzere bir önceki etkinlikte tespit edilen eksik hususlar kendilerine iletilmiştir. Buna rağmen firma tarafından gerekli hassasiyetin gösterilmemesi, başta güvenlik ile ilgili hususlar olmak üzere eksikliklerin tamamlanmaması üzerine Gevaş Kaymakamlığı tarafından söz konusu etkinliğe izin verilmediği firmaya bildirilerek kamuoyu ile paylaşılmıştır. Bu süreç zarfında söz konusu etkinliğin yapılmasını isteyen veya istemeyen kesimleri, değerler üzerinden toplumumuzu kutuplaştıracak tartışmalardan uzak durmaya davet ediyoruz. Valilik olarak vatandaşlarımızın huzur ve güven ortamında bir etkinlik geçirmeleri maksadıyla gerekli tüm çabaların gösterilmesine karşın firma yetkililerinin Kaymakamlığımız tarafından bir önceki etkinlikte tespit edilen eksik hususları tamamlayamamaları dolayısıyla 2019 yılında yapılması planlanan Gezgin Fest Van Gençlik Festivali isimli organizasyona izin verilmemiştir."

​PROTESTO EDİLMİŞTİ

31 Mayıs'ta 'Ahlak Harekatı' adı altında bir araya gelen 70 STK üyesi, Gezgin Fest tarafından 23 Haziran’da yapılması düşünülen Gençlik Festivaline tepki göstermişti. 

Ahlak Harekatı adına konuşan İskender Arvas, "Geçen sene eylül ayında düzenlenen gençlik festivalinde Van halkının milli ve manevi değerlerini yok sayan, Müslüman Van halkının ve gençlerin kimyasını bozan, alkol başta olmak üzere birçok illete bağımlılık oluşturan organizasyonun Van’a şerden başka bir şey getirmedi. Bu festivalde; alkollü içeceklerin tüketimi ve gençlerin alkole alıştırılması, 18 yaş altı gençlerin alana alınması, getirilen sanatçıların Kur’an-ı Kerim’in ayetlerini rock müziği eşliğinde alay ederek okumaları ve gençlerin buna alet edilmesi, gençlerin milli ve manevi değerlerini bozacak her türlü iğreti davranışa neden olduğu müşahede edilmiştir" demişti. 

NE OLMUŞTU?

Geçen yıl ilki Van'da düzenlenen 'Gezgin Fest Van' adlı festivalde İranlı şarkıcı Mohsen Namjo'nın Tekvir Suresi'ni alaycı bir tavırla seslendirmesi görüntülere yansımıştı. Alkol tüketiminin had safhada olduğu festivalde Kur'an ayetlerinin böyle pervesızca şarkı malzemesi yapılması kamuoyu vicdanını yaralamıştı. Bu görüntülerin ardından söz konusu şarkıcıya ve festivali düzenleyenlere tepki gösterilmişti.

HaberVakti

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2019, 18:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5