banner29

Genç yaşına rağmen koronavirüsü atlatma sürecinin nasıl geçtiğini anlattı

ABD'li genç Bradley Ziffer yakın zamanda Koronavirüsü atlatanlardan biri. Süreç boyunca yaşadıklarını anlattığı Flood'u sizlerle paylaşıyoruz.

Dosya 29.03.2020, 20:16
Genç yaşına rağmen koronavirüsü atlatma sürecinin nasıl geçtiğini anlattı

1) "Geçen hafta COVID-19 ve zatürre ile mücadele veriyordum. Hayatımda bir kez bile bu kadar hasta olmamıştım..."

"Gençler risk grubu altında değil, onlar daha hafif atlatıyorlar.” düşüncesi tamamen yanlış. Geçirdiğim bu günleri ve yoğun bakımın nasıl bir şey olduğunu sizlere anlatmak istiyorum."

2) "Her şey 10 gün önce başladı. Normalde olduğundan daha fazla yorgun hissediyordum..."

"Baş ağrım vardı ve bu yüzden ateş düşürücü kullandım. Bundan iki gün sonra ateşim çıktı ve nefes bile almakta zorlanmaya başladım. Bir gün sonra ise göğüsümün altında, kalbimin yakınlarında durduramadığım bir ağrı oluşmaya başladı. Yorulmadan konuşmak bile artık güçtü."

3) "Bütün bu anlattığım süreç boyuna dışarıya hiç çıkmadım ve doktorumu aradım..."

"Yaşanan salgın ve benim belirtilerimden dolayı bana bir randevu ayarlayamadılar. Beni sağlık departmanına yönlendirdiler. 4 kez aramış olmama rağmen telefonu açan adam bana ‘Artık daha fazla arama, test yok!’ diye bağırdı."

4) "Bundan bir saat sonra sağlık departmanından başka biri beni aradı ve bana belirtilerimi sordu..."

"Savaşmam gerektiğini söyledi ve ardından da ‘şüpheli’ olduğumu belirtti. Bütün belirtilerim ve ateşim daha da kötüye gidiyordu. Ben de o gece acil servisi aradım."

5) “Belirtilerimden dolayı benden uzak durmamı istediler...

"Sabah olduğunda ateşim artık 104°F yani 40°C’ ye ulaşmıştı. Hayali şeyler görüyor, duyuyor ve umudumu yitiriyordum. Kendimi çok çaresiz hissettim. Öğleden sonra doktoru aradığımı hatırlıyorum. Gerisini hatırlamıyorum bile."

6) "Bu anlattıklarımdan sonra hastaneye gittim..."

"Arabadan indim ve yere çöktüm. Tekerlekli sandalyeyle yoğun bakım ünitesine götürülürken uyandım. Sonra tekrar bilincimi kaybettim. Nerede olduğumu bile bilmediğim bir yerde uyandığımı hatırlıyorum. Öldüğümü sandım. Ondan sonra…"

7) "Anksiyete atağı geçirdiğimde artık nefes bile alamaz haldeydim ve hayatta olduğumu fark ettim..."

"Bana oksijen, sıvı ve antibiyotik verildi. Koronavirüs testinin yanı sıra bana başka testler de yapıldı. Boğazımdan örnek alındı, kan tahlilleri yapıldı, mukus örneği ve EKG çekildi. Tam 6 saat boyunca bekledim…"

8) "Test sonucum pozitif çıktı..."

"Bana pnömoni teşhisi konuldu ve reçeteme antibiyotik yazıldı. Artık iyileşiyorum. Eşimi haftalardır görmedim ve çok özledim. Yalnız hissediyorum ama aynı zamanda da öfkeliyim. Yardım almam neden bu kadar uzun sürdü? Ya yaşlı biri olsaydım? Ya bağışıklığım bütün bu olanları kaldıramasaydı?"

9) "Devletimiz başarısız oldu..."

"Ben şanslıyım ama diğerleri benim kadar şanslı olmayacak. Artık harekete geçmek zorundayız. Söz değil eylem gerek. Eğer onlar yapmazlarsa biz ihtiyaç duyacağız. Evde kalın, akıllı olun. Hiçbir ölüm cahil olmaya değmez. Bunu başarabiliriz."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?