banner30

banner29

Gıdada uygulanması planlanan sansür maddeleri Erdoğan'ın talimatıyla geri çekildi

Başta Gıda Hareketi olmak üzere çok sayıda sivil toplum kuruluşunun karşı çıktığı, gıdaya yönelik ifade özgürlüğünü kısıtlayan gıda güvenliğiyle ilgili düzenlemeye karşı tepki koymuş ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çağrıda bulunmuştu. Erdoğan'ın bu çağrıya kayıtsız kalmayıp, söz konusu çalışmanın geri çekilmesini sağladığı belirtildi.

Dosya 14.10.2020, 18:16 14.10.2020, 20:19
Gıdada uygulanması planlanan sansür maddeleri Erdoğan'ın talimatıyla geri çekildi

Gıda, Tarım ve Orman Alanında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Teklifi dün TBMM'de görüşüldü. 46 maddelik yeni torba yasa teklifinin gıdaya ilişkin ifade özgürlüğünü kısıtlayacağı ve sansüre neden olacağı belirtildi. Söz konusu kanun teklifine başta Gıda Hareketi olmak üzere çok sayıda sivil toplum kuruluşu tepki göstermişti. 

GIDA GÜVENLİĞİYLE İLGİLİ YAPILAN KANUN TEKLİFİ NELERE NEDEN OLACAKTI?

Düzenlemeye göre, bir gıda bilim kurulu oluşturulacak ve kurulun onaylamadığı açıklamaların yer aldığı yayınlar, gerçeğe aykırı kabul edilecek. Gıda güvenliği ve güvenilirliğinde yanıltıcı yayın yapan kişilere 20 bin liradan 50 bin liraya kadar idari para cezası verilecek. Ayrıca Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) yasasına eklenen madde ile de idari yaptırım uygulanacak. Bu uygulamaların da sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri ve hekimlerin açıklamalarını sansürleyeceği ve cezalandırılacağı endişesine neden oldu.

ERDOĞAN'IN TALİMATIYLA O MADDELER GERİ ÇEKİLDİ

Düzenlemeyi yakından takip eden ve başından beri karşı çıkan Gıda Hareketi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla sansür içeren maddelerin geri çekildiğini duyurdu. Erdoğan'a teşekkürlerini ileten Gıda Hareketi, 'Hak yerini buldu' vurgusunda bulundu.

İşte Gıda Güvenliği Hareketi'nin yayınladığı duyuru:

HaberVakti

Yorumlar (1)
Hkuk55 7 ay önce
Reis Başkanım aynı Tavrı MASKE içinde Beklıyoruz sizden yeminle. zorla açık havada maske taktırmanın Hukusuzluguna dair yargı kararları var. Ve geçenlerde yayınlanan bir raporda maskelerin yüzde 95 inin virüse karşı koruma saglamadıgı ortaya çıktı malum.
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?