banner30

banner29

'Hac rüyası' belgesel oldu

Devlet tiyatroları rejisörü Ensar Kılıç, 5 kişilik bir ekiple 'hac rüyası' belgeselini hazırladı. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın da destek verdiği proje adeta rehber niteliğinde...

Dosya 03.08.2006, 08:59 03.09.2020, 17:17
'Hac rüyası' belgesel oldu

Her yıl dünyanın değişik ülkelerinden 5 milyon Müslüman hac ibadetini yerine getirip hacı oluyor. Kültürleri, dilleri, eğitim ve milliyetleri farklı milyonlarca insan aynı safta buluşuyor. İnsanların, hac ibadetini eksiksiz yerine getirilebilmek için, kutsal beldeye gitmeden önce ciddi bir eğitimden geçmesi ya da bilgi sahibi olması gerekiyor. Türk hacı adayları yıllardır kutsal topraklarda yapılacak ibadetlere rehber olabilecek kaynakların eksikliğini yaşıyor. Bu noktadan hareketle diyanet İşleri başkanlığı bu yıl hacı adaylarına ışık tutacak bir projeyi hayata geçirdi.

30 yıllık sanatçı ve devlet tiyatroları rejisörü Ensar Kılıç yönetimindeki 5 kişilik bir ekip, Mekke ve Medine'de çekimler yaparak "hac rüyası" adıyla bir belgesel hazırladı. Çekimleri 42 gün süren belgesel, Diyanet tarafından önümüzdeki yıldan itibaren hacı adaylarına ücretsiz dağıtılacak. Belgesel fikri Ensar Kılıç'a ait. 7 aralık 2005'te, Diyanet İşleri Başkanlığı'nda yapılan toplantıda "1500 yıldır insanlar hacca gidiyor. acaba oraların bir belgeselini yapsak, insanlarımız gitmeden o heyecanı yaşasa." diyerek teklifte bulunur. Ertesi gün Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Fikret Karaman'dan gelen telefonla da ilk adım atılır.

Belgeselde, hac ibadetini yapan bir ailenin başvuru aşamasından dönüş yolculuğuna kadar takibi yapılıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından seçilen Ömer ve Saadet Öztürk çiftinin hac ibadetini yerine getirme süreci doğal haliyle anlatılıyor.

HZ. OSMAN'IN EL YAZMASI KUR'AN'I

Belgeselin bir diğer bölümünde ise "kutsal topraklarda ata yadigârları" adı altında Osmanlı Devleti zamanında kutsal topraklarda inşa edilen eserler inceleniyor. "Hicret yolu boyunca güvenlik için yapılan 12 kaleden, kâbe'nin selam kapısı’ndan girince ziyaretçileri karşılayan osmanlı tuğrasına kadar birçok eseri çekerek Osmanlı'nın hac ibadetine verdiği değeri o topraklara götürdüğü hizmeti hatırlatmaya çalıştık." diyen Kılıç ve ekibinin çekimler sırasında basından ilginç olaylar da geçer.

Ekip, bir gün Medine'de çekim yaparken bir osmanlı külliyesi görür. "Kanuni Külliyesi" olarak bilinen mekân askerî bölge içindedir. Çekim yaptıkları sırada rütbesi albay olan bir asker hışımla gelir ve ekibe bağırmaya başlar. ekip, Arapça konuşarak hac filmi çektiklerini anlatmaya çalışırken görevli birden Türkçe konuşur: "Ne hac filmi, bu sultan kanuni’nin eseri, siz Türk müsünüz?" ekip şaşkınlık içerisinde Türk olduklarını söyleyince görevli asker çekim için ne kadar süreye ihtiyaç duyduklarını sorar. 20 dakikanın kendilerine yeteceğini söylerler. aynı asker, "Ben müftüyü 20 dakika oyalayacağım, siz çekin." der ve ekibin rahatsız edilmeden çekim yapmasını sağlar.

Aynı zamanda geniş kapsamlı bir tanıtım filmi özelliğine de sahip belgeselde haccın uhrevi boyutu ile kültürel boyutu da inceleniyor. Normal şartlarda çekim yapılmasına izin verilmeyen, dolayısıyla gitmeden görülemeyecek yerleri de izlemek böylece mümkün oluyor. Hz. Osman'ın yazdığı 5 ciltlik dev el yazması Kur’an'ın bulunduğu haremeyn kütüphanesi görüntülenmiş mesela. "Kâbe'nin örtüsünün değiştirilmesi töreninde bir tek biz ve araplar vardık." diyor Ensar Kılıç: "Ayrıca Hz. Muhammed'in Kabr–i Şerifini içeriden ilk çeken biz olduk. hacılarımız gitmeden Kâbe'yi, müzdelife'yi, ravza'yı yaşayacaklar."

Türkiye'nin hac organizasyonu için her yıl 70 bin kişilik bir kontenjanı var. yığılan talep sebebiyle gelecek yıl yeni başvuru alınmayacak. bu yüzden birçok ilde hac kurası bile çekilmeyecek. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın gelecek yıl Hac'a gitmeye hak kazanacaklara ilk sürprizi ise "Hac rüyası" isimli belgeseli olacak. belgeselin diğer İslam ülkelerinde de gösterilmesi planlanıyor.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?