banner29

Haliç'i toprakla doldurmak isteyenlere karşı Haliç'in temizlenmesi macerası...

Haliç, güzel İstanbul'un en önemli simgelerinden birisidir. Bir zamanlar çevreye yaydığı pis koku nedeniyle yanından geçilmenin bile mümkün olmayan 'Altın Boynuz'un temizlenmesi yıllarca sürdü. Bu temizlik çalışmasına karşı çıkanların ise intihar niteliğindeki teklifleri Haliç'in hafriyat artıklarıyla, moloz yıkıntılarıyla doldurularak 'Kara parçası' haline getirilmesiydi.İşte bu korkunç fikirlere rağmen Haliç'in başından geçen zorlu temizlik macerası...

Dosya 08.01.2020, 00:37
Haliç'i toprakla doldurmak isteyenlere karşı Haliç'in temizlenmesi macerası...

Son dönemde yüzülebilecek kadar temiz hale gelen, üniversitelerin, parti il başkanlıklarının, 5 yıldızlı otellerin ve sivil toplum kuruluşlarının binalarının kurulmaya başladığı Haliç'in temizlenmesi fikri ilk olarak 1981'deki darbeyle yönetime gelen askeri cunta tarafından gündeme getirilmişti.

İlk temizlik çalışmasına Bedrettin Dalan'ın belediye başkanlığı döneminde başlanan Haliç'in, çevresindeki deri, plastik işleme ve diğer kirletici ürünlerin imal edildiği fabrikalar Haliç'ten uzaklaştırıldı. Kirliliği doğuran fabrikaların alandan uzaklaştırılarak lk ciddi adımın atılması  sonlarında görev süresi dolan Dalan'dan sonra göreve gelen belediye başkanı Nurettin Sözen, temizlik çalışmalarını sanki frene basılmışçasına durdurmuştu.

Erdoğan döneminde Haliç'ten 5 milyon metreküp çamur çıkartıldı

İstanbullular için ciddi bir problem kaynağı olan Haliç'in temizlenmesi işi dönemin İBB başkanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın döneminde "Haliç Çevre Koruma Projesi" ismiyle sil baştan başlatıldı.

'TOPRAKLA DOLDURALIM KARA HALİNE GELSİN' DAHİ DENİLMİŞTİ!

Toprakla doldurulması bile önerilen Haliç'te, Erdoğan'ın döneminde ilk etapta araştırmalar ve tetkikler yapıldı ve 5 milyon metreküplük çamur, döşenen dev borularla Alibeyköy'deki eski taş ocaklarına pompalandı. 1997'de başlayan bu çalışma 1999'da tamamlandı. Temizliğin ikinci etabında ise Haliç'i kirleten evsel ve sanayi atıkları kolektörlere alındı. O dönemde Haliç'i kirleten evsel ve insani atıklar fileyle ve eski teknelerle toplanırken, bugün özel aparat takılan modern teknelerle ve düzenli olarak toplanıyor. Haliç'e akan sanayi ve evsel atıklar kolektörlerde arındırıldıktan sonra tekrar Haliç'e veriliyor. Haliç'teki sorunun asıl kaynağı olan çamursa her gün bu iş için özel tasarlanmış teknelerle toplanıyor.

Kirlilik sebebiyle duran deniz taşımacılığı da Haliç'te yeniden başladı. Çamura batmış Feshane ve Sütlüce'deki mezbaha restore edilerek kültür ve kongre merkezi olarak hizmete sunuldu. Bahariye Mevlevihanesi restore edildi ve SİT alanı ilan edilen Sadabad mesire alanındaki yaklaşık 10 tarihi yapının restorasyonu ise sürüyor.

Temizlendikten sonra Haliç'e Sultan Kayıkları indirildi ve Türkiye ve Osmanlı coğrafyasından seçilmiş eserlerin 1/25 ölçekli maketlerinin yer aldığı 128 maket eserin sergilendiği Miniatürk parkı yapıldı. Temizlenen Haliç'te her yıl çeşitli dallarda spor müsabakaları da düzenleniyor.

BOĞAZDAN TAKVİYE İÇİN BORU HATTI ÇEKİLDİ

Haliç'e can veren önemli bir adım da 21 Ekim 2012'de atıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesinin, 3.5 yıllık çalışmasıyla İstanbul Boğazı'ndan dev borularla günde 260 bin metreküp su Haliç'e taşındı. Haliç suyunun yenilenmesi ve biyolojik çeşitliliğin artmasını sağlayacak projede, deniz suyu Sarıyer Çayırbaşı'ndan alınarak, 5 kilometrelik tünelle Ayazağa'ya ulaştırılıyor. Burada yüzeye çıkan boğaz suyu, 23 metre terfi ettirilerek Kağıthane Deresi’ne aktarılıyor. Deniz suyu 9 kilometrelik dere yolculuğu sonrası Haliç'e ulaştırılıyor. Sarıyer’den alınan deniz suyunun, tünel ve terfi merkezleri ile Haliç’e ulaştırılması projesi 44 milyon liraya mal oldu. Çalışmalar sonrasında birçok balık türünün yeniden yaşamaya başladığı Haliç'teki bu proje, Dünya Büyükşehir Belediyeler Birliğinin verdiği "Metropolis" ödüllerinde birinciliğe değer bulundu.

Haliç'te artık ev ve sanayi atığından kaynaklanan bir kirlenme yok. Eskiden çevresi fabrika ve iş yerleriyle dolu olan Haliç'in her iki yakasında da artık parklar, spor alanları ve yürüyüş parkurları var.

Haber Vakti

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?