Harf devrimi ne demektir?

Prof. Dr. Teoman Turalı, TVNet'te katıldığı bir programda ''Hafızayı kaybettik, alzheimer olmuş bir milletiz. Bunun en büyük müsebbibi yazının katlidir.'' ifadelerini kullanarak harf devrimine göndermede bulundu.

Harf devrimi ne demektir?

Felsefeci ve akademisyen Prof. Dr. Teoman Turalı, TVNet'te Yusuf Kaplan'la birlikte katıldığı programda 'harf devrimi'yle ilgili dikkat çeken ifadelerde bulundu.

NE DEVRİMLER GÖRÜLDÜ AMA YAZIYA DOKUNULMADI

Hafızayı kaybettiğimizi belirten Turalı, ''Alzheimer olmuş bir milletiz. Geçmiş unutuldu ve bitti. Bunun en büyük müsebbibi yazının katlidir. Peyami Safa'nın müthiş bir lafı var: 'Milli kütüphanesine girip de tek bir kelime okuyamadan çıkan biricik nesiliz.' Düşünün ne devrimler gördü dünya. Sovyet devrimini, Çin devrimini gördü. Hiçbirinde yazıya dokunulmadı. Japonlar için de Çin yazısı yabancı, Koreliler için de... İran için Arap yazısı yabancı. Ama niye? Bayram değil seyran değil eniştem beni niye öptü.'' ifadelerini kullandıı.

BEŞERDE GEN NEYSE, İNSANDA YAZI ODUR

'Türkiye'nin yeniden istiklaline kavuşması yazının değiştirilmesine mi bağlıydı?' sorusunu soran Turalı, ''Beşerde gen neyse insanda yazı odur. Gen bize genetik kalıtımımızı veriyor. İnsan ise mirasını yazıyla sürdürür. Medeniyet yazı üzerine kurulur. Yapacağınız en büyk katliam budur. Biyolojik soykırım da mümkündür. Orada her zaman kılıç artıkları da olur. Ama kültür soykırımı kesinkez bitirir.'' ifadelerini kullandı.

HaberVakti

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2019, 20:18
YORUM EKLE
YORUMLAR
Adem Beşer
Adem Beşer - 1 yıl Önce

Çok güzel bir tesbit. Artık bu faciayi düzeltmenin zamanı geldi de geçiyor.

Ihsan
Ihsan - 1 yıl Önce

doğrudur. harf devrimi bizi kültürümüz kökümüzden dinimizden kopardı yuh olsunn yapanlara

Mizan
Mizan - 13 ay Önce

Azim inkırazlara netice veren o meş'um harf inkılabının getirdiği tahribat durdurulup, peyderpey olarak milletimizin evlatlarına ecdadımızın kullandığı O güzide Osmanlıca öğretilmeli, daha sonra da tamamen O yazıya geçilmelidir.
Halihazırda kullanılan Latince ise, bir yan alan olarak öğretilmeye devam edilmelidir.

SIRADAKİ HABER

banner5