Helal şarap, helal bira, helal şampanya; sırada ne var?

2010 yılında Taner Tabak adlı iş adamı Helal gıda pazarına hitap edebilmek adına 'kevser' markası adı altında helal şarap üretmiş ve toplumda karşılık bulamamıştı. O dönem yapılan araştırmalarda şarap, şampanya ve bira gibi alkollü içecek üreten dev firmaların arka planda yer aldığı belirtilmişti.

Helal şarap, helal bira, helal şampanya; sırada ne var?

Dünyada hızla yayılan ve piyasalarda ciddi bir karşılığı olan helal gıda sektörü, alanını genişletirken de ciddi tehditlerle de karşı karşıya kalmaya devam ediyor. 2010 yılında 'helal şarap ve şampanya' üreten bir firma ürünlerinin alkolsüz olduğu için helal olduğunu iddia ederek piyasaya giriş yapmıştı.

HARAM ALGISINI YIKIP, ALKOLE TEŞVİK ETMEK İSTİYORLAR

1980'li yıllarda ilk olarak Almanlar 'helal bira' işine girerek Müslümanlara bira satmaya çalışmış, yapılan araştırmalar sonucunda söz konusu biralarda alkol çıkmıştı. Son olarak 2010 yılında alkollü içecek üreten bir firmanın sahibi olan Taner Tabak, Müslüman kesime de hitap edibilmek adına 'helal şarap' işine girdi. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan uzmanlar, alkolsüz ve helal adı altında satılan şaraplarla 'haram' algısını yıkıp, Müslümanları alkollü veya alkolsüz şarap içmeye teşvik etmeye çalışıldığını vurguladı. Bu zekice tezgahlanmış oyunun vitrininde ufak firmalar gözükse de alkollü içecek üreten dev firmaların parde arkasında yer aldığı vurgulandı.

KEVSER SURESİ'Nİ ALET ETTİ

Hollanda'da yaşayan Türk asıllı iş adamı Taner Tabak, ürettiği alkolsüz şarabı Türkiye, Almanya ve Hollanda'da yaşayan Müslümanlara satmayı hedeflediğini belirtmişti. Kur'an'da geçen 'Kevser Suresi'nin böyle bir ticari kurnazlığa alet eden Tabak, üretime nasıl karar verdiğini de şöyle anlatıyor: ''Hollanda"da yaşayan işadamlarının davet edildiği bir resepsiyonda, içki kullanmayan Müslüman bir işadamı, alkol servisi esnasındaki sesli serzenişi sırasında bu fikir doğdu. Kendisi alkol kullanmadığını ve mevcut olan alkolsüz içecekleri tüketmek istemediğini bizimle paylaştı. Bu konuda herhangi bir alternatif olmadığını söyledi. Konuşmanın devamında da, şakayla karışık bir şekilde (sunulan şarabı kastederek), "Keşke bunun helali olsaydı, onu içerdik" dedi. Başlangıçta hoş ve esprili olan bu mevzu zaman içinde şirketimiz tarafından ciddiye alındı.''

HALEN DAHA ALKOLSÜZ BİRA SATILMAKTA

Konuyla ilgili olarak daha önce de Türkiye'de Efes Pilsen alkolsüz bira üreterek bugün halen daha satışlarına devam etmekte. Efes Pilsen resmi sitesinden yaptığı 'alkolsüz bira' tanıtımında: ''Alkolsüz bira diye piyasaya sürülen bira, içerisinde %5-7 oranında etil alkol bulunan biranın, etil Alkol oranının vakumla azaltılmasıdır “Alkolsüz Bira” ismi ile satılan içeceklerde %0.5 oranında alkol bulunmaktadır. (Alkolsüz Bira: Doğal yoldan oluşan alkolün belirli prosesler sonucu içinden uzaklaştırıldığı, normal biralara göre daha düşük kalorili bir bira çeşididir.'' ifadeleri yer alıyor. Sonuç itibariyle alkolsüz bira olarak satılan bira da bile '%0.5' alkol bulunmaktadır.

Haber Vakti

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2019, 15:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5