banner29

Hollanda'da 1-12 yaş arasındaki çocuklara ötenazi uygulanabilecek!

Hollanda'da 1-12 yaş arasında bulunan ve tedavisi mümkün olmayan hastalıkları sebebiyle acı çeken çocukların hayatlarının sonlandırılmasını imkan veren bir düzenleme yapıldı.

Dosya 13.10.2020, 18:08 13.10.2020, 18:19
Hollanda'da 1-12 yaş arasındaki çocuklara ötenazi uygulanabilecek!

Halen Hollanda'da bir yaşına kadar bebeklerin ve 12 yaş üstü çocukların; tedavisi mümkün olmayan hastalıkları sebebiyle acı çekmemeleri için hayatlarına son verilmesiyle ilgili kanun ve uygulama bulunuyor ancak 1-12 yaş arasıyla ilgili bir hukuki düzenleme bulunmuyordu.

SAĞLIK BAKANI AÇIKLADI

2019 sonlarında tartışılan ve çocuk doktorlarının gündeme getirdiği 1-12 yaş arası çocukların hayatlarına son verilmesiyle ilgili düzenleme hakkında hükümet, hassas bir konu olduğu için gerekli araştırmaların yapılmasından sonra gündeme alınacağını açıklamıştı. Söz konusu çocukların, tedavi umudu olmayan veya tedavilere cevap vermeyen hastalıkları olduğu ve dayanılmaz acılar çektikleri belirtildi. Küçük bir grup da olsa hukuki düzenleme olmadan hayatlarına son verilmesi kararı alınamıyor. Çocuk doktorlarının kanuni sorumluluklarının olmaması için bu gibi çocuklar için hayatlarına son verilmesi kararını bir komisyonun vermesi planlanıyor. Sağlık bakanı De Jonge, iyileşme ihtimalleri olmadığı halde acı çekmelerine göz yumulan bu çocukların, bir süre sonra zaten ölmelerinin beklendiğini belirtti. Doktorların daha sonra olası bir kanuni takibata maruz kalmaması için savcılıkla çocuk doktorlarının ortak kararları sonucu bu uygulamanın yapılmasının kanunda yer alacağına dikkat çekti.

ÖTENEZİ OLARAK GÖRÜLMÜYOR

Çocuklar hukuken karar verme yaşlarında olmadıkları için bu kanun ötenazi kapsamında görülemiyor. Ancak ailelerin ve çocuk doktorlarının oluşturduğu bir komisyonun ortak kararıyla, hayatlarına son verilecek olması yine de hassas bir konu olarak kalmaya devam ediyor.

Habervakti-Muhammed Köse

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?