banner29

İHH, Suriyeli çocuklara tebessüm olacak!

İHH Kartepe Gönülllüleri Suriye'de bulunan mülteci kamplarında yaşayan çocuklar için seferber oldu. Suriye'de yaşanan iç savaştan zarar gören çocukların yüzünü güldürebilmek, onlara çocukluklarını yaşatabilmek adına, başlatılan kampanya ile 5 bin oyuncak toplanacak.

Dosya 25.07.2019, 17:54 30.07.2019, 16:36
İHH, Suriyeli çocuklara tebessüm olacak!

İHH Kartepe Gönüllüleri, "Afrin Çocuk Şenliği Oyuncak Kampanyası" adı altında başlattıkları çalışma ile Afrin'deki mülteci kampında yaşayan çocuklara tebessüm olacak. Oyuncak bedelinin 10 TL olarak belirlendiği kampanyada, şenliğin yapılacağı 27 Ağustos tarihine kadar 5 bin oyuncak toplanması hedefleniyor. Ayrıca kampanyaya 2. el oyuncaklar da bağışlanabilecek. "Bir oyuncak da sen bağış yap!" sloganıyla kampanyayı başlatan İHH Kartepe gönüllüleri, kampanyanın yoğun ilgi gördüğünü dile getirdi.

Gönüllülerin arasından Yunus İmran Kartepe ile yaptığımız ropörtajda Kartepe, "Her yıl bu çalışmayı bu mevsimde ve farklı mazlum coğrafyalarda da tekrar etmeyi düşünüyoruz." dedi.

BİR TAŞLA İKİ KUŞ

Kampanya başlatılalı bir gün olmasına rağmen olumlu geri dönüşler aldıklarını ve insanların bu çalışmaya destek verdiğini dile getiren Kartepe, " Kampanyada hem erkek hem kız çocukları için oyuncak alacağız. Kız çocuklarının oyuncaklarını, Afrin ve Reyhanlı' da bulunan yetim okullarında öğrencilerin el emeği yaptıkları oyuncakları satın alarak temin etmiş olacağız. Böylelikle bir taşla iki kuş vuracağız." dedi.

YOKLUĞUN İÇERİSİNDE İZZETİ VE İFFETİ GÖRDÜK

Kampanya öncesinde Afrin, El-Bâb ve Azez'i gezdiklerini ve oradan etkilenip bu kampanyayı başlattıklarını söyleyen Kartepe, bu gezi sırasıda yaşadığı çarpıcı bir anektodu da şu ifadelerle paylaştı:

"Kamplardan birinde içeri girdiğimizde İHH İnsani Yardım Vakfı'nın eczanelerinden birini gezdik, dışarı çıktığımızda bölge sorumlumuz bir çocuğu işaret etti ve, 'şu çocuk var ya... şu çocuğa koşun para verin.' dedi. Birimiz hemen koştu arabadan çocuğa para vermeye, çocuk parayı almadı. Sonra bölge sorumlumuz çocuğu uzaktan gördü ve 'abi parayı al parayı al' diye ona seslendi. Abi yaklaştı. O ara abiye de para verdiler o da almadı. Sonra bölge sorumlumuz onları tanıdığı için parayı elimizden alıp onların eline tutuşturdu. Ve biz arabaya binip gözden kaybolana kadar arkamızdan bakarak baba ve çocuk ağladılar. Yokluğun içerisinde izzeti ve iffeti gördük biz orada." dedi. 

HaberVakti

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?