banner30

banner29

İnleyen kütük!

Peygamber Efendimizin annesinin mezarının tespit edilmesinden sonra şimdi de İslam tarihinde çok önemli bir yere sahip olan ''İnleyen kütük'' görüntülendi! İşte Hikayesi insanı şaşkınlığa sürükleyen ve şahitlerin diliyle anlatılan harikulade olayın kahramanı!

Dosya 13.01.2008, 13:50 25.07.2019, 20:37
İnleyen kütük!

İslam tarih kaynaklarında çok özel bir hikayesi olan bu yaşlı hurma kütüğü kendinden sonra yaşayacak bütün insanlar arasında en çok sevilen Muhammed (sav)'in sevdasının sembollerinden oldu!

Halen Mekke'de bir müzede korunan, asli mekanı ise Mescid-i Nebevi olan bu hurma kütüğünün hikayesi çok hazindir.

Mescid-i Nebevi inşa edildikten sonra Peygamber(sav)'in hutbe okurken yaslanması ve hatta kalabalık zamanlarda üzerine çıkması için bir hurma kütüğü ayarlanır. Bu kütük yıllarca Sevgili(sav)'nin sesini, nefesini dinler de dinler... Kütüklerin en şanslısı olduğunun sanki farkındadır!

Aradan yıllar geçer ve bir vesile ile benzer birşey gören sahabeden bir zat Peygamber(sav) için marangoz olan bir sahabeye tarifle 3 basamaklı bir minber inşa ettirir. Hayra hizmet eden yeniliklere her zaman açık Peygamber(sav)'imiz bu minberi inşa ettirenlere dualar ederek ilk hutbesini irad etmek için basamakları çıkmaya başlar... İşte o sırada mesciddeki herkesin duyduğu ve olayı rivayet eden sahabelerin annesinden ayrı kalan bir deve yavrusunun sesine benziyordu dedikleri bir inilti duyulur!

Herkes mescidde gözleri ile bir deve yavrusu ararken iniltilerin bu hurma kütüğünden geldiği fakedilir. Bunun üzerine Sevgililer Sevgilisi(sav) onun yanına gitti ve eli ile sıvazlayarak birşeyler fısıldadı. Bunun üzerine iniltiler kesildi! Peygamber(sav)'imiz daha sonra yeni minbere döndü ve dudaklarından inciler dökerek hutbesini irad etti..

İşte bu kütük ayrılığından inlediği zat(sav)'tan ayrılmasın için yüzyıllar boyu Mescid-i Nebevi'de muhafaza edildi. Şimdi ise Suud yönetiminin kararı ile Mekke'de bir müzeye yerleştirildi ve kimselere gösterilmiyor!

Bu kütükten sonra halifeler Ebubekir (ra) ve Ömer(ra) de yeni minberi kullandılar. Ebubekir (ra) minberin 2. basamağına kadar çıkardı. Ömer (ra) ise 1. basamaktan yukarı hiç çıkmadı!

Habervakti

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?