İnsanlar atları değil! Atlar insanları yetiştirir...

Bu topraklarda iki kez at katliamı yapıldığını biliyor musunuz? Acı ama bu gerçeğin ardında ki derin hesaplaşma ve planı İsmet Özel bakın nasıl anlatıyor!

İnsanlar atları değil! Atlar insanları yetiştirir...

Şair ve mütefekkir İsmet Özel, Türkiye'de bir önem gerçekleştirilen at katliamları üzerine yaptığı değerlendirmeler halen daha gerçekliğini ve tazeliğini korumaya devam ediyor.

İşte Özel'in at katliamlarıyla ilgili kaleme aldığı yazısından dikkat çeken ifadeler:

“Bizim topraklarımızda iki kez at katliamı yapıldı. Birisi, 1947-48 yıllarında diğeri 1962-63 yıllarında bizim topraklarımızda at katliamı yapıldı. Çünkü Türkleri atlarından mahrum ederek ancak dilenci durumuna sokabilirdiniz. Koşumları olacaktı, eyerleri olacaktı. Yani bu çok canlı çok aktif çokta çevreci bir iktisadi çevrim, bir iktisadi cycle doğuran bir şeydi. Bu bir. İkincisi çok önemli. İnsanların atlarla münasebeti. Atlar, Allah'ın, yani Allah bize at yetiştirmeyi emrediyor, övdüğü hayvan. Ve insanlar at yetiştirir diyorlar. Hayır, atlar insanları yetiştirir. Yani insanlar atlarla kurdukları münasebet dolayısıyla daha üstün bir ruhi meziyet sahibi olurlar. Yani birincisi 1947-48 yıllarında yapılan katliamın sebebi, 2. Dünya savaşı sırasında motorize birliklerden çok atlı birliklerin sonuç alması yüzündendir. Yani biz Türklerle kapıştığımız zaman bunlar atlarınızı devreye sokarlarsa bizi darmadağın ederler diye düşündüler. Onun için atlarımızı öldürdüler sonra, atlarımızı öldürdükten sonra biz atlarımızdan gene vazgeçmedik. 27 Mayıs 1960 sabahı, Kur'an devletimizi lağvettikleri zaman baktılar ki bunlar gene at edinmiş. Bu sefer o zaman da temizlediler. Bu sefer ikinci dünya savaşı falan filan yoktu. Dediler bunlar durmuyorlar, boş durmuyorlar. Bunlar çocukça şeyler gibi görünebilirler birilerine. Ama düşünün, biz şu anda atlı bir millet olmuş olsaydık, ki Allah nasip ederse biz gene Moğolistan'dan bol bol at getireceğiz. Başka bir yerlerden de getiririz, İngiliz atları bile getiririz. Sonra da sonra değil yani bununla beraber, bununla iç içe olarak, Türkiye'deki bütün suları birbirine birleştireceğiz. Çoruh'tan Meriç'e kadar Türkiye'de su üzerinden ulaşım mümkün olacak. Yani bunun getirisini düşünün. Bunun gıda bakımından getirisini düşünün, münakalat bakımından getirisini düşünün, insan münasebetleri bakımından getirisini… Türklerin Türk olması bu yüzden son derece tehlikeli bir şeydir. “

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2019, 17:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5