banner30

banner29

İstanbul’un verileri İmamoğlu eliyle Yunanistan’a mı emanet ediliyor?

Göreve ilk geldiğinde ''İBB verilerini kopyalayın'' talimatı vermişti. Bu isteği mahkeme kararı ile durdurulan İmamoğlu'ndan çok tartışılacak bir hamle daha mı geliyor? İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Eylül ayında başlayacak olan Avrupa Birliği finansmanlı bir e-devlet teknoloji projesiyle veri güvenliğini Yunanistan’ın tam kontrolünde olan bir konsorsiyuma teslim edeceği öne sürüldü.

Dosya 02.09.2020, 12:44
İstanbul’un verileri İmamoğlu eliyle Yunanistan’a mı emanet ediliyor?

Ekrem İmamoğlu’nun başkanı olduğu İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbullu vatandaşların içinde veri takibi, ulaşım ve diğer hizmetlerin bulunacağı e-devlet sisteminde tek şifreyle yapılacak işlemlerin modelini oluşturmak üzere 32 milyon TL değerinde bir projeye Eylül ayında başlamak üzereyken, projenin teknik ayağının Yunanlılar ve Kıbrıs Rum Kesimi kuruluşları tarafından yürütüleceği öğrenildi. Projede İBB ana yararlanıcı olacak ancak verileri üzerinde çalışmaları ve projenin bütçesinin büyük bölümünü Yunanlı ve Güney Kıbrıslı bilişim firmaları devralıyor. Akademik danışmanlık Yunan ve İngiliz üniversiteleri tarafından veriliyor. Yunanistan hükümetinin Bilişim Bakanlığı da projede ortak. Bu da Yunanistan’ın savaş çığlıkları attığı bir dönemde 16 milyonluk kentin veri güvenliği konusunda endişe uyandırdı.

FİRMANIN MERKEZİ YUNANİSTAN

Avrupa Birliği Komisyonu’nun H2020 projelerinin son grubu içinde 4 milyon Euro’luk (32 milyon TL) destek alan Open and Secure Cities (Açık ve Güvenli Kentler) with GLASS projesi başında koordinasyon amacıyla UniSystems adlı Lüksemburg’a kayıtlı ancak yapılan araştırmanın sonucunda firmanın merkezi Yunanistan çıkıyor. UniSystems Yunan görünmemek için Lüksemburg ofisini kullanmış.

Projenin odağında İstanbul Büyükşehir Belediyesi var. Yunanistan Dijital Yönetişim Bakanlığı, Portekiz Adalet Bakanlığı da projeyi denetleyen ortaklar. Yunanistan Patras Üniversitesi, İngiltere Edinburgh Napier Üniversitesi, Alman Fraunhofer Enstitüsü projede akademik danışmanlar. Projeyi gerçekleştiren Yunanistan firması UBITECH. Ona yakın bir kuruluş olan Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nden Suite5 Data Intelligence (5. düzey veri istihbaratı) Yunanistan ve İngiltere bağlantılı bir veri istihbarat firması. EEMA adlı Belçika kuruluşu ve yine UBITECH’in düzenli Türkiye partneri olan İstanbul merkezli TAGES şirketi de proje ortağı.

NEDEN İSTANBUL BELEDİYESİ ODAK NOKTASI?

Proje sayfası, “Avrupa Birliği için kamu yönetimini açık, verimli, kapsayıcı, güvenli, ortaklaşa kullanımlı, ülke sınırları olmadan, dijital, kişiselleşmiş ve vatandaşlarca yürütülür hale getirme” sözü veriyor. Proje AB içinse o zaman neden odak noktası İstanbul Belediyesi sorusu akla geliyor. Verileri üzerinde çalışılacak tek belediye İBB.

PROJENİN KİLİT KURULUŞU: YUNAN MERKEZLİ UBITECH

Projede kilit kuruluşu Yunanistan Atina merkezli UBITECH, Web sitesinde teknoloji, havacılık, SİHA'larda kullanılan sürü davranışı, e-devlet güvenliği gibi çok geniş yelpazede teknolojilere yoğunlaşmış bir firma olarak Güney Kıbrıs Rum Kesimi Limasol ve Arjantin Buenos Aires’te ofisleri bulunuyor ve Yunan derin devletiyle içi içe projeler yaptığı anlaşılıyor. Projedeki UniSystems, Suite5, EEMA, TAGES firmaları sürekli UBITECH’le birlikte projelerde yer almışlar. Beş firmalık, merkezinde Atina olan bir firma şebekesi oldukları anlaşılıyor.

Yapılan araştırma sonucu UBITECH firmasının Yunan devletiyle yakın ilişkileri olduğu anlaşılan genel müdürü Thanasis Bouras‘ın kilit bir isim olduğu ortaya çıkıyor. Avrupa Birliği ve Yunan devlet finansmanıyla kısa sürede hızla büyüyen şirketin başındaki Bouras şirket kurulduğu günden itibaren 15 yıl Türkiye’de dikkat çekici miktarda faaliyet yürütmüş bir şahıs. Bu kadar uluslararası teknoloji projesinin başındaki birinin neden ilk günde itibaren bu kadar Türkiye’yle bağlantılı işlere meraklı olduğu da bir soru işareti. Sayısız Türk üniversitesiyle, kamu ihalelerine girmiş Türk firmalarıyla farklı alanlarda özellikle veri alanında ortak projeler yürütmüş. Bu projede UBITECH Atina merkezli bir Yunanistan firması olmasına rağmen hedef saptırmak için projeye Güney Kıbrıs Limasol’daki iştirakiyle girmiş. Türkiye genelde 70 milyar Euro’luk Horizon 2020 araştırma projelerine fazla sokulmamasına karşın, Bouras’ın ana yüklenici olduğu bilişim projelerinde kapılar sonuna kadar açılmış.

Thanasis Bouras

İSTANBUL'UN VERİ GÜVENLİĞİ TEHLİKEDE Mİ?

İstanbul’un bilişim altyapısının odak olduğu ve başka bir belediyenin yer almadığı e-devlet projesinde Türk üniversitelerinden bilim adamlarının ve teknoloji firmalarının yer almaması, yalnızca UBITECH’in Türkiye ortağı olan ve Web sitesinden AB projelerine odaklı olduğu belirtilen bir danışmanlık firmasının yer alması, altyapının Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi ağırlıklı bir konsorsiyuma teslimi, bilimsel danışmanlığın Yunanistan Patras Üniversitesi’ne verilmesi, veri stratejisi kararlarının Yunan Dijital Yönetişim Bakanlığı’na bırakılması, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin veri güvenliği konusunda soru işaretleri oluşturmakta. Sembolik bir tarih olan Ekim 2023’te sona erecek projede, Yunan ve Kıbrıs Rum firmalarının İstanbul’un bütün bilişim, ulaşım, hizmet altyapısını üç yıl boyunca elden geçirmesi bekleniyor. Bu da Yunan istihbaratına, üzerinde hak iddia ettikleri İstanbul’un en mahrem bilişim altyapılarının kapılarını sonuna kadar açıyor.

NEDEN YUNANİSTAN GÖRÜNTÜSÜ VERMEK İSTEMEDİLER?

Dikkat çeken bir nokta, proje koordinatörü UniSystems de ana yüklenici UBITECH de Atina merkezli Yunanistan firmaları olmalarına rağmen kendilerini Lüksemburg ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi firmaları olarak göstermeleri. Her iki firma da çok sayıda Avrupa Birliği projesi tamamladıklarından Brüksel ve H2020 proje hakemleri tarafından çok iyi tanınmakta. Dolayısıyla bu saptırmanın Türklere aşırı yoğun bir Yunanistan görüntüsü vermemek için yapıldığı belli. Oysa proje tamamen bir Yunan Devleti projesi.

ENDİŞE UYANDIRICI

Bilişim teknolojilerinde dünyada yeri olmayan Yunanistan ve Türkiye’nin resmen tanımadığı Kıbrıs Rum Kesimi’nin devlet, savunma sanayii ve istihbaratla iç içe kuruluşlarına İstanbul’un verilerinin, bilişim yapılarının, kentin bilgi sistem mimarisinin, gelecekteki e-devlet modelinin teslim edilmesi, ciddi bir tehlike. Başkan Ekrem İmamoğlu’nun ilk seçimleri kazanır kazanmaz ilk iş olarak belediye verilerini yabancı bir firmayla paylaşmak üzere yasalara aykırı biçimde kopyaladığı da düşünüldüğünde, Yunan hükümetinin tam denetiminde yürütülecek İstanbul’u hedef alan bu veri güvenliği ve modellemesi projesinin açabileceği milli güvenlik ve istihbarat sonuçları endişeleri artırmakta.

Habervakti

Yorumlar (1)
tugo 8 ay önce
...merak etmeyin, bunlar havagazı... ciddi bir durumda, anında olayın fişi çekilir...
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?