banner29

Johns Hopkins Üniversitesi'ne ait olduğu belirtilen paylaşım 'viral reklam' çıktı

Son günlerde özellikle WhatsApp ve sosyal medya araçları üzerinden yayılan ve Johns Hopkins Üniversitesi'nin açıklaması olduğu iddia edilen ifadeler hakkında resmi bir kaynağa rastlanmadı ve ifadelerin viral reklam olabileceği belirtildi.

Dosya 28.03.2020, 16:38 28.03.2020, 21:20
Johns Hopkins Üniversitesi'ne ait olduğu belirtilen paylaşım 'viral reklam' çıktı

Çin'de başlayıp tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgının ardından sosyal medyada bilgi kirliği tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de tavan yapmış durumda. Son olarak WhatsApp'tan yayılan ve tüm sosyal medya araçlarında paylaşılan Johns Hopkins Üniversitesi'ne ait olduğu belirtilen 'koronavirüs'le ilgili açıklamanın gerçek olmadığı belirtildi.

ÖNCE SES KAYDI, SONRA YAZILI METİN

İlk önce kendini Gülden Kurttekin olarak tanıtan bir kadının Johns Hopkins Üniversitesi'ne ait olduğu belirtilen 'koronavirüs' salgınından kaçınmak için yapılması gerekenleri anlattığı ses kaydı, milyonlarca insan tarafından WhatsApp'ta paylaşıldı. İngilizce'den tercüme ettiğini iddia eden kadının, 19 maddelik koronavirüse karşı mücadele hakkındaki bilgileri daha sonra yazılı olarak paylaşıldı.

VİRAL REKLAM 

Johns Hopkins Üniversitesi'ne ait olduğu belirtilen 19 madde arasında yer alan 'Virüsün çözülmesi için %65 alkole ihtiyaç var' ifadesi ve akabinden bir markaya ait ağız bakım ürünün isminin verilmesi paylaşımla ilgili şüpheleri arttırdı. Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde 'sumak'la ilgili viral reklam yapılmış ve büyük etki uyandırmıştı. Bu paylaşılan ses kaydının da bu yönde viral reklam olacağı düşünülüyor. Söz konsu ses kaydını ve görselleri kimin ne amaçla paylaşıma soktuğu henüz bilinmiyor.

HaberVakti

Yorumlar (2)
Ali Yolcu 1 yıl önce
Bu haberi yaparken kaynağı incelediniz mi ?
Hülya Kaymaz 1 yıl önce
Bugün aile grubumuza gelen bu mesaja ayni yorumu yapmıştim bilgi kirliliğinden uzak ilme bilgiye iyiliklere yakin olmaniz dileğiyle sağlıklı günler
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?